Comments

You are here:Carpedia»History»People»Motoring Personalities»William Crapo Durant
Tuesday, 20 December 2011 15:24

William Crapo Durant

 

 

William "Billy" Crapo Durant (1861-1947)

      Billy Durant był pomysłodawcą i założycielem koncernu General Motors Company.

      Razem ze wspólnikiem Josiahem Dallasem Dortem nabyli w roku 1886 spółkę Coldwater Road Cart Company. Ten zakup był bardzo zyskownym interesem i u zenitu powodzenia firma posiadała czternaście fabryk. W roku 1890, Durant-Dort Carriage Company była największym amerykańskim wytwórcą pwoozów i bryczek konnych, wytwarzając rocznie blisko 150 tys. egzemplarzy rocznie.

      W roku 1904 Billy Durant został zatrudniony przez Jamesa Whitinga z firmy Buick Co. jako sprzedawca samochodów. Pomiędzy 1904 and 1908 rokiem Durant został prezesem Buicka i podporządkował podstawowe firmy wytwarzające części i akcesoria do aut jak Weston-Mott czy Champion Ignition, oba zresztą mające siedzibę w Flint.

      W tych czasach czołowymi amerykańskimi producentami samochodów była czwórka firm: Buick, REO (prowadzone przez Ransoma E. Oldsa), Maxwell-Briscoe, (zarządzane przez Benjamina i Franka Briscoe) oraz Ford (własność Henry'ego Forda). Benjamin Briscoe miał ambicje zgrupować wszystkich czterech producentów w jedną większą firmę. Negocjacje rozpoczęły się w Nowym Jorku pod auspicjami Herberta Satterlee, zięcia bankiera J. P. Morgana. Próba zjednoczenia się załamała, gdy ze stołu rozmów "wstały" Ford i REO.

      Billy Durant był jednakże uparty i zdeterminowany stworzyć nową spółkę i za sugestią Satterlee skreślił proponowaną nazwę "International Motor Car Company" i wybrał General Motors. Dnia 16 września roku 1908 założył on firmę General Motors w New Jersey z kapitałem 2,000 dolarów. W ciągu 12 dni spółka zebrała rekordowe 12 (!) milionów dolarów gotówką. 29 września 1908 GM nabył firmę Buick, później firmy Oldsmobile w Lansing, Cadillaca w Detroit oraz Oaklanda w mieście Pontiac.

      Durant stracił kontrolę nad firmą w 1910 roku. Bankier James J. Storrow przejął kontrolę nad firmą dnia 12 października 1910 r. W 1911 roku Durant zaczął przygotowywać się do próby zmian sił w przemyśle motoryzacyjnym.

      W ciągu lat 1911-4 założył on liczne firmy: Mason Motor Company, Little Motor Company, Chevrolet Motor Company of Michigan, Republic Motor Company, Sterling Motor Company i Monroe Motor Company. Kontrolę nad General Motors B. Durant odzyskał ponownie w roku 1915, lecz został zmuszony do ustąpienia pięć lat później, w 1920 roku.

      Wtedy w roku 1921 założył on firmę Durant Motors. Coraz trudniejszy rynek i późniejszy Wielki Kryzys przypieczętowały koniec motoryzacyjnych marzeń Duranta. Po tym wszystkim Durant nigdy nie był w stanie odzyskać kontroli nad GM. Wymyślał on wciąż nowe pomysły, lecz nie miał już pieniędzy, by zrealizować swe plany. Pod koniec swego życia Billy zarządzał kręgielniami we Flint nieopodal kompleksu fabryk Buicka.

      Pomimo niepowodzeń Billy Durant nie zgorzkniał i nie żałował swoich decyzji. Wręcz przeciwnie tryskał on energią i wkładał nią całą w nowe przedsięwzięcie. rzucał się w wir nowych przygód. Jego nową pasją stała się kręgielnia. Durant wierzył, że kręgielnia stanie się kolejną wielką rzeczą i że wpłynie na rozrywkę w przeciętnej amerykańskiej rodzinie.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.Basic HTML code is allowed.

Interesting Websites