Search

Comments

You are here:Carpedia»History»Independents»1906-1931 Kissel Kar
Saturday, 19 May 2012 08:51

1906-1931 Kissel Kar

 Kissel 1906-31
autor Robert Przybylski

    Wisconsin nazywa się Krainą Sera. Połowa USA pije mleko z tego stanu. Wysoki poziom rolnictwa Wisconsin zawdziecza sprzyjającemu klimatowi i... licznym niemieckim emigrantom. Niektórzy Niemcy okazali się nie tylko dobrymi farmerami. ale także wykazali sporą zdolność do interesów. Osiadła w Hartford, w Wisconsin, rodzina Kisselów oprócz rolnictwa zajmowała się sprzedażą drewna, materiałów budowlanych i nieruchomości. Interes prosperował dobrze i wkrótce rozrósł się do czterech firm.

     W 1906 roku doszła piąta - Kissel Motor Car Company. Nowe przedsiębiorstwo było pomysłem dwóch braci George'a i Willa Kisselów. Dwudziestoparoletni młodzieńcy już w 1905 roku zbudowali prototyp pojazdu z 4-cylindrowym silnikiem i przeniesieniem momentu na tylne koła za pomocą wału napędowego, a nie powszechnie uzywanych łańcuchów.

    Produkcja ruszyła pod koniec 1906 roku. Nadwozia i silniki wykonywały inne firmy. Auta sprawiały solidne wrażenie, i pewien kupiec z Chicago wpłacił zaliczkę na 100 samochodów. Pieniądze pozwoliły na rozpoczęcie własnych motorów i karoserii.

    Bracia Kisselowie mieli szczęście do spotykania właściwych ludzi w odpowiednim czasie. Gdy szukali głównego konstruktora, zgłosił się do nich niejaki Herman Palmer, który otrzymał politechniczne wykształcenie, a w wolnych chwilach grał w malej orkiestrze na wiolonczeli. Pewnego razu, jadąc pociągiem na występ, z okna wagonu zobaczył fabrykę Kissela. Złożył ofertę współpracy i został przyjęty. Drugim cennym nabytkiem stał się J. Friedrich Werner, niemiecki emigrant, specjalista w zakresie budowy nadwozi.

    W 1909 roku samochody Kissel Kar oferowano z rozstawami osi od 272 do 325 cm, w cenach od 1350 do 3000 dolarów. Dodano też 6-cylindrowy motor i ciężarowe podwozia. Trzy lata później pojawiło się podwozie z ramą wygiętą nad osiami, o obniżonym środku ciężkości. Zupełnym niewypałem okazał się 12-cylindrowy model Double Six, wzorowany na Packardzie Twin Six. Przetrwał tylko dwa sezony i w 1919 roku zaprzestano jego produkcji.

    Po pierwszej wojnie światowej nastroje antyniemieckie były silne nawet w Stanach, i w tym samym roku zmieniono nazwę samochodów z Kissel Kar na Kissel, aby nie brzmiała ona zbyt niemiecko. Auta najczęściej kupowali ludzie bogaci, Duża liczba nadwozi ułatwiała wybór, i w 1923 roku produkcja wyniosła 2123 samochody. Dwa lata później spadła niemal trzykrotnie z powodu kłopotów z rozpoczęciem wytwarzania nowego, 8-cylindrowego motoru. Jak zwykle nadwozia dobrano z dużym smakiem i wśród nabywców znaleźli się m.in. znani jazzmani, jak Fatty Arbuckle i gwiazdy sportu, w tym Jack Dempsey.

    W 1925 roku zbudowano 2122 Kissele. W kolejnych latach marka jednak traciła popularność. W 1927 roku wypuszczono 1147 aut, a w 1929 - 881, w tym aż 200 karawanów. Był to zły znak dla firmy. Gdy w 1930 roku zamknięto banki i pożyczki stały się nieosiągalne, firma utraciła płynność finansową. George Kissel wystąpił z wnioskiem o ogłoszenie bankructwa. Zbudowano jeszcze 93 samochody, z czego 16 jako modele na rok 1931. Potem Kissel zajął się produkcją silników zaburtowych do łodzi.

  • kissel

  • kissel1916

  • kissel1917

Simple Image Gallery Extended

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.Basic HTML code is allowed.

Site Info

miejsce, gdzie miłośnicy motoryzacji amerykańskiej znajdą coś dla siebie: zdjęcia, anegdoty, broszury, dane techniczne, humor, przydatne adresy i linki. Bawcie się dobrze!

the place is intended for afficionados of American motoring. You find everything here: photos, anecdotes, brochures, technical data, fun stuff, useful addresses and website links. Have fun!!

Interesting Websites