Comments

You are here:Carpedia»History»People»Motoring Personalities»Walter Percy Chrysler
Monday, 19 December 2011 22:17

Walter Percy Chrysler

 

Walter Percy Chrysler (1875-1940)

      Walter P. Chrysler urodził się w 1875 roku.

      W wieku 18 lat zatrudnił się jako zamiatacz w firmie kolejowej Union Pacific Railroad. W 1897 roku przeszedł do innej spółki kolejowej Atchiison, Topeka & Santa Fe Railroad w stanie Kansas, później do innych przedsiębiorstw kolejowych m.in. Chicago Great Western Railroad, Union Pacific itp. Wtedy też zakupił swój pierwszy samochód, Locomobile. Miał wówczas 33 lata. Nie umiał wówczas jeszcze jeżdzić. Chrysler rozebrał auto całkowicie i złożył je ponownie z powrotem.

      Po kłótni z prezesem jednej z firm kolejowych W.P. Chrysler odszedł z branży kolejowej, by spróbować szczęścia w rozwijającej się dopiero branży motoryzacyjnej. Został wtedy pracownikiem firmy American Locomotive w Pittsburghu w Pensylwanii, która wytwarzała luksusowe ALCO.

      W 1911 roku zatrudnił się w Buick Auto Company w mieście Flint w stanie Michigan, gdzie później został czwartym z kolei prezesem i generalnym dyrektorem firmy. Postawił on sobie za cel zwiększenie produkcji masowej Buicka. Kiedy po raz pierwszy przestąpił progi fabryki Buicka, produkcja wynosiła 45 sztuk dziennie. Siedem lat później, kiedy odchodził, przeciętna ilość wynosiła 550 egzemplarzy, a Buick stał się maszynką do zarabiania pieniędzy w koncernie General Motors.

      Jego geniusz opierał się nie tylko na masowej produkcji, ale przede wszystkim na finansowej odpowiedzialności, która ocaliła Buicka. Seria kłótni i zatargów z założycielem GM, Billym Durantem, zmusiła Chryslera do opuszczenia firmy. Po kilku miesiącach został menedżerem w Willys Overland, stojącej na skraju bankructwa. Po sanacji i restrukturyzacji firmy przeszedł do Maxwell Corporation.

      Chrysler dokonał oddłużenia przedsiębiorstwa oraz przejął go na własność. Ściągnął wtedy do siebie zespół projektantów i inżynierów, wśród nich znaną trójkę "muszkieterów": Carl Breer, Fred Zeder i Owen Skelton. Samochody Maxwell zostały przemianowane na Chrysler, a ostatni Maxwell zjechał pod koniec 1924 roku. W ciągu tych kilkunastu lat z maleńkiej firmy motoryzacyjnej W.P. Chrysler uczynił potężne przedsiębiorstwo, istniejące do dzisiaj. Walter Percy Chrysler zmarł w 1940 w Nowym Jorku.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.Basic HTML code is allowed.

Interesting Websites