Search

Comments

You are here:Carpedia»History»Independents»1900-1919 Thomas Motor Company
Sunday, 03 July 2016 22:21

1900-1919 Thomas Motor Company

 

    Nazwa firmy założonej przez przedsiębiorcę Edwina Rossa Thomasa (1850-1936). Firma miała siedzibę w Buffalo w stanie Nowy Jork i zajmowała się produkcją motorowerów, tricykli z silnikiem, motocykli i automobili. Wcześniej E.R. Thomas zajmował się sprzedażą motorowerowych silników gotowych do złożenia. Niedługo po założeniu swojej firmy w 1896 roku Thomas zaczął sprzedawać produkowane przez siebie motocykle pod marką Thomas Auto-Bi. Właśnie tę markę uznaje się jako pierwszy amerykański motorower. W 1903 roku firma była największym w USA producentem jednocylindrowych silników chłodzonych powietrzem. Wkrótce ofertę firmy uzupełniły dwa kolejne produkty motoryzacyjne: trójkołowy motocykl Auto-Tri oraz trzyosobowy motocykl Auto-Two Tri.

    W 1905 roku ustanowiono nowy rekord przejazdu przez USA w ciągu 48 dni. Dokonano tego na motocyklu Thomas Auto-Bi. W 1912 roku sprzedaż motocykli znacznie spadła i wkrótce wygaszono produkcję motocykli. Natomiast jeszcze w 1902 roku rozpoczęto produkcję i sprzedaż automobili pod marką Thomas. Pierwszym produktem automobilowym był Model 17. Było to tonneau ze zdejmowanym dachem do wyboru lub runabout. Oba nadwozia były oferowane z jednocylindrowym silnikiem o mocy 8 KM i skrzynią planetarną. W styczniu następnego roku zaprezentowano nowy Model 18. Był on oferowany z nadwoziem runabout lub tonneau z tylnymi drzwiczkami. Oba modele były oferowane aż do wyczerpania zapasów na przełomie kwietnia i maja tego samego roku. W 1904 roku zaprezentowano nowy model nazwany Flyer. Był to tourer z trzycylindrowym silnikiem z planetarną skrzynią.

    Wkrótce do oferty dołączyło pięcioosobowe tonneau w cenie 2,5 tysiąca dolarów. Trzycylindrowy rzędowy silnik montowany z przodu dawał oszałamiającą na owe czasy moc 24 KM. Stalowa rama ważyła 862 kg (1900 funtów). Szczytem nowoczesności była komórkowa osłona chłodnicy. Dla uboższych nabywców firma przewidziała tonneau ze słabszym silnikiem o mocy 8 KM (6 kW) w cenie 1,250 dolarów.

    W 1912 roku firma została wystawiona na sprzedaż i wtedy została przejęta przez spółkę Empire Smelting & Refining Company należącą do C.A. Finnegana. Produkcja automobili marki Thomas została ostatecznie zamknięta w 1919 roku.

    Trzeba tu koniecznie opowiedzieć o transkontynentalnym wyścigu automobilowym Great Auto Race rozegranym w 1908 roku. Był to pierwszy i jedyny wyścig samochodowy dookoła świata. Start zaczynał się w Nowym Jorku, a koniec mety był w Paryżu. Na ten wyścig wystawiono sześć załóg. Były to trzy ekipy francuskie (De Dion-Bouton, Motobloc i Sizaire-Naudin), jedna włoska i niemiecka oraz amerykańska (George Schuster na automobilu marki Thomas Flyer). Dla dokładności był to Model 35 z czterocylindrowym silnikiem o mocy 60 KM. Wyścig ten ukończyły tylko trzy załogi: amerykańska, niemiecka (Protos) i włoska (Züst).

    Wyścig rozpoczął się 12 stycznia 1908 roku na nowojorskim Times Square. Do przejechania było w sumie około 22 tysięcy mil (35 tysięcy kilometrów) (!) Zawodnicy musieli przejechać przez cały kontynent amerykański z wschodu na zachód, docierając do Alaski. Właśnie pan Schuster był pierwszym kierowcą, który dokonał tego transkontynentalnego przejazdu jak i pierwszego amerykańskiego przejazdu w zimie. Przejazd przez USA w zimie zajął Schusterowi 41 dni, 8 godzin i 15 minut. To był nie lada wyczyn zważywszy na brak dróg i punktów serwisowych. Kierowca musiał być zarazem mechanikiem swojego samochodu na pełnej trasie. Następnie Schuster planował przejechać przez zamarzniętą Cieśninę Beringa, by dotrzeć na kontynent Eurazji, jednak z powodów pogodowych zrezygnował i w mieście Valdez załadował swój samochód na parowiec płynący do Seattle i stąd do Yokohamy w Japonii i następnie do Władywostoku w Rosji.

    Pierwsi na paryską metę dotarli Niemcy w dniu 26 lipca 1908 roku. Schuster zameldował się na rogatkach Paryża 4 dni później, 30 lipca. Początkowo policja nie pozwoliła wjechać Amerykaninowi, jako że miał zepsuty reflektor. Wtedy kierowcę poratował przypadkowy paryżanin oferując mu reflektor ze swojego roweru. Ponieważ obaj nie mieli narzędzi do zdemontowania i ponownego zamontowania reflektora, rower wylądował na przedzie samochodu. Dzięki temu wybiegowi Amerykanin mógł ukończyć wyścig. Wkrótce okazało się, że Niemcy skorzystali z kilku niedozwolonych skrótów na trasie i ich wyczyn został unieważniony. Zaś Amerykanin, który przyjechał jako drugi, został ogłoszony zwycięzcą tego niesamowitego wyścigu. Zaś Włosi zameldowali się na mecie wyścigu dopiero we wrześniu.

   Automobil ten przetrwał, odnalazł go po latach kolekcjoner William Fisk Harrah, który go odrestaurował do oryginalnego stanu sprzed wyścigu. Automobil obecnie stoi na stałej ekspozycji w National Automobile Museum w Reno w stanie Nevada.

Thomas cars' index

  • 1908thomastownar

  • 1910thomasad

  • thomas1903

  • thyomasflyer

  • tomasad

  • tomassad

  • tomaszad

Simple Image Gallery Extended

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.Basic HTML code is allowed.

Site Info

miejsce, gdzie miłośnicy motoryzacji amerykańskiej znajdą coś dla siebie: zdjęcia, anegdoty, broszury, dane techniczne, humor, przydatne adresy i linki. Bawcie się dobrze!

the place is intended for afficionados of American motoring. You find everything here: photos, anecdotes, brochures, technical data, fun stuff, useful addresses and website links. Have fun!!

Interesting Websites