Comments

You are here:Carpedia»History»Ford Motor Company»Ford»Other Ford Models»1896-1901 Ford Quadricycle
Sunday, 15 May 2016 23:12

1896-1901 Ford Quadricycle

 

    Był to pierwszy pojazd wymyślony, zaprojektowany i zbudowany przez Henry’ego Forda. W skrócie była to prosta rama z zamocowanym na niej silnikiem etanolowym i czterema kołami rowerowymi. Oczywiście wcześniej próbowano zbudować lepszy samochód, jednak były to w ogromnej większości samochody w jednym egzemplarzu i zazwyczaj bardzo drogie. Wielu ludzi uważało samochody za zabawki dla bogatych. Choć w latach 90-tych XIX automobil nie był zupełną nowością, to z pewnością był zjawiskiem nowym. Konstruktorzy byli bardziej wynalazcami niż przedsiębiorcami z prawdziwego zdarzenia. Do dyspozycji mieli swoją wyobraźnię, znajomość ówczesnej techniki i dostępne pod ręką materiały.

     Jednak Quadricycle jest bardzo ważny dla motoryzacji, jako że był to pierwszy prawdziwy protosamochód, którego użytkowość była o wiele ważniejsza niż wygląd. To właśnie praktyczne względy przesądziły o sensowności pomysłu Henry’ego Forda. Ford zbudował Quadricycle’a (Kwadrycykl – nazwa pochodzi od ilości kół rowerowych) w warsztacie na tyłach swojego domu na Bagley Avenue pod numerem 58 w Detroit. Budowa zajęła Fordowi 2 lata. W chwili ukończenia tego pojazdu H. Ford miał 32 lata.

    Uruchomienie Kwadrycykla było wielkim sukcesem i dało asumpt do założenia własnej firmy Henry Ford Company, przemianowanej potem w 1903 roku na Ford Motor Company.

    Malutki dwucylindrowy silniczek dawał moc 4 koni mechanicznych, zaś napęd był przekazywany poprzez łańcuch na koła. Skrzynia miała tylko dwa biegi : pierwszy do maksymalnej prędkości 10 mil na godzinę (16 km/h), a drugi do prędkości 20 mil na godzinę (32 km/h)), jednak Ford z powodu brak odpowiednich osiągów nie mógł dołączyć biegu wstecznego. Sterowanie Kwadrycyklem odbywało się za pomocą rumpla. Bak na paliwo umieszczony pod siedzeniem mieścił skromne 3 galony. 4-tego lipca roku 1896 Ford odbył Kwadrycyklem swoja pierwszą jazdę. Po wielu jazdach testowych H. Ford wiedział już, co należy poprawić. Później H. Ford zbudował jeszcze dwa kolejne Kwadrycykle: drugi w 1899, a trzeci w 1901. Pierwszy Kwadrycykl został sprzedany w 1896 roku za 200 dolarów, kupił go wówczas Charles Ainsley. Po latach H. Ford odkupił swojego pierwszego Kwadrycykla, który obecnie jest częścią stałej wystawy w Muzeum Forda w Dearborn w stanie Michigan.

Wymiary:

Nadwozie: dwuosobowy roadster

Silnik dwucylindrowy moc 4 KM

Prędkość maksymalna 32 km/h 20 mph)

Skrzynia 2-biegowa (bez biegu wstecznego)

Rozstaw osi: 49 cali (1,200 mm)

Waga: 500 funtów (230 kg)

  • firstquadricycle
  • secondquadricycle
  • secondquadricycle2
  • secondquadricycle3
  • thirdquadricycle1
  • thirdquadricycle2

Simple Image Gallery Extended

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.Basic HTML code is allowed.

Interesting Websites