Comments

You are here:Carpedia»History»Independents»1894-1901 Electrobat
Wednesday, 13 April 2016 10:37

1894-1901 Electrobat

 

   Z pewnością ten samochód uchodzi za pierwszy w pełni sprawny samochód elektryczny w USA. Zaprojektowali i zbudowali go inżynier Henry g. Morris i chemik Pedro G. Salom z Filadelfii (stan Pensylwania).

   Ponieważ technologia baterii była w powijakach, obaj zdecydowali spróbować ulepszyć technikę. Obaj wpadli na pomysł zbudowania małego samochodziku z napędem elektrycznym. Taki pojazd został opatentowany 31 sierpnia 1984 roku.

   Electrobat czy po naszemu Elektronietoperz wszedł do produkcji w 1895 roku, a w następnym roku obaj wspólnicy założyli firmę Morris & Salom Electric Carriage and Wagon Company. Z pewnoscią był to pierwszy amerykański producent aut elektrycznych.

   Był to raczej powolny i bardzo ciężki i zdecydowanie niepraktyczny wóz. Electrobat wyglądał trochę jak skrzyżowanie rikszy z lokomotywą. Taki wygląd wymusił sam napęd: ówczesne baterie były bardzo duże i ciężkie i trzeba było je gdzieś ulokować. Klient chętny do przejażdżki wsiadał do samochodu od przodu. Kierowca zaś siedział nieco wyżej, na dachu z tyłu pojazdu. Po zakończeniu kursu pasażer opłacał należność poprzez małe drzwiczki w dachu tuż przed nogami kierowcy (!)

   Następne wersje były nieco lżejsze i miały opony penumatyczne, zaś nadwozia były budowane w firmie Caffrey Carriage Company w Camden w stanie New Jersey.

   Samochody te był sterowane przez tylne koła, miały moc rzędu 1,5 KM (1.1 kW) i mozna było nimi przejechać dystans 25 mil (40 km) przy maksymalnej szybkości 20 mil na godzinę (32 km/h).

   Elektronietoperze zaistniały przede wszystkim w Nowym Jorku i Bostonie. Ocenia się, że w 1900 roku po nowojorskich ulicach śmigało około 200 takich elektronietoperzy.

   W 1897 właściciele zdecydowali się sprzedać przedsiębiorstwo bznesmenowi o mieniu Isaac L. Rice, który przemianował firmę na Electric Vehicle Company oraz przeniósł firmę do Elizabethport w stanie New Jersey. Po kilku latach firma ta stała sie częścią imperium motoryzacyjnego Pope'a. Ale to już inna historia :)

  • 1895electrobatad
  • 1897electrobatad
  • 1897electrobatad1

Simple Image Gallery Extended

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.Basic HTML code is allowed.

Interesting Websites