Comments

You are here:Carpedia»History»Independents»1900-1931 Peerless
Tuesday, 15 September 2015 10:01

1900-1931 Peerless

 

    Wspominając markę Pierce-Arrow i Packarda, nie sposób nie wspomnieć o innej marce: Peerless. Także ta marka była synonimem przedwojennego motoryzacyjnego luksusu za oceanem. Luksus tych trzech marek można zewrzeć w skrócie 3P: Peerless, Pierce-Arrow i Packard.
 
    Siedziba tej firmy, Peerless Motor Company, mieściła się w Cleveland w stanie Ohio. Oprócz tego, ze firma była metalowym ucieleśnieniem blichtru, to firmie przypada szereg wielu innowacji, które stały się później standardem jak hamulce bębnowe, czy pierwsze zamknięte nadwozia produkowane seryjnie.
 
    W prapoczątkach działalności firma produkowała "powozy bez koni" na licencji francuskiego De Dion-Boutona. Tu ważną rolę odegrał inżynier Louis P. Moers, który zaprojektował w 1901 roku pierwsze własne silniki Peerlessa i rok później cały samochód. Pierwszy peerless wyjechał na ulice bowiem w 1902 roku. Był to niepozorny automobil z silnikiem montowanym z przodu i napędem na tylne koła. Ten wzorzec automobilu ustalił się już na wiele dziesiątków lat, jeśli nie na zawsze. Oczywiście inni producenci eksperymentowali z silnikami, ich ustawieniem i ułożeniem, to jednak Peerlessowi należy się palma pierwszeństwa w kwestii silnika z przodu i napędu na tylne koła.
 
    W 1904 roku Moers przygotował jeden z samochodów do wyścigów nazywając go "Zielonym Smokiem" i namówił kierowcę Barneya Oldfielda do startów na nim. "Zielony Smok" przyniósł rozgłos i sławę firmie, zaś Oldfield na tym wozie ustanowił kilka ówczesnych rekordów szybkości.
 
    Rok później samochód ten został wystawiony do pierwszego na świecie 24-godzinnego wyścigu wytrzymałościowego rozgrywanego w Columbus, stolicy stanu Ohio. Samochód ten był kierowany przez Earnesta Bollingera, Aurthera Feasela i krótko przez Barneya Oldfielda. Przez pierwszą godzinę wyścigu samochód był na samym czele, jednak kraksa zakończona na płocie spowodowała opóźnienie. Samochód ostatecznie ukończył wyścig na zaszczytnym trzecim miejscu.
 
    W okresie 1905-07 firma Peerless przeżywała ogromny rozkwit. Gdy firma okrzepła finansowo, przystąpiła wtedy do produkcji droższych wozów. Znanymi majętnymi klientami byli Cornelius Vanderbilt (pomysłodawca i sponsor znanego rajdu motoryzacyjnego) oraz John David Rockefeller.
 
    W 1911 roku Peerless był jedną z pierwszych firm oferujących oświetlenie elektryczne. Wcześniej oświetlenie w samochodach było gazowe. Elektryczny rozrusznik pojawił się w 1913 roku, a już dwa lata później ukazał się silnik V8 firmy. Już wtedy było jasne, że firma zamierza konkurować z Cadillakiem. Model z tym silnikiem był lokomotywą sprzedaży Peerlessa aż do 1925 roku. W czasie I-szej wojny światowej firma produkowała podwozia do pojazdów wojskowych oraz ciężarówki.
 
    W 1929 roku cała gama modeli została przeprojektowana w celu lepszego konkurowania ze Stutzem i Marmonem. Ta zmiana ozywiła sprzedaż, a na następny rok przewidziano ponowne odświeżenie modeli. Jednak Wielki Kryzys pokrzyżował te plany. Z powodu malejącej liczby klientów firma musiała ograniczać produkcję. Wówczas firma zdecydowała się na zdobycie rynku samochodów dla tych zamożnych Amerykanów, których nie dotknęła recesja. Na przełomie lat 1930-31 firma zatrudniła firmę karoseryjną Murphy Body Works do zaprojektowania i zbudowania samochodu, który miał się ukazać jako model na rok 1933. Zadania podjął się młody Frank Hershey, który zaprojektował subtelny, elegancki i lekki w wyrazie samochód. Ukończony w lipcu 1931 samochód z silnikiem V16 okazał się niestety ostatnim w motoryzacyjnej historii firmy.
 
    Motoryzacyjnej, chwileczkę? Tak, albowiem firma się przebranżowiła i otrzymała koncesję na produkcję i sprzedaż alkoholu. Moment był idealny, w 1933 roku prohibicja została zniesiona i firma dobrze prosperowała mając licencję na warzenie piw pod markami Carling Black Label i Red Cap.
 
    Zaś prototyp i zarazem ostatni samochód ze znakiem Peerlessa przetrwał i obecnie jest własnością Crawford Auto-Aviation Museum.
 
    Wszystkie peerlessy są uznawane bez wyjątku za pojazdy klasyczne i kolekcjonerskie.
 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.Basic HTML code is allowed.

Interesting Websites