Search

Comments

You are here:Carpedia»History»General Motors»Oakland»1907-1931 Oakland
Sunday, 26 July 2015 21:49

1907-1931 Oakland

 

    Jedno z ważnych dla amerykańskiej motoryzacji przedsiębiorstw, w dodatku założonych przez Alansona Partridge'a Brusha. Firma istniała pod nazwą Oakland Motor Car Company z siedzibą w Pontiac w stanie Michigan. Pierwszym prezesem firmy był zaś Edward Murphy. Firma specjalizowała się w produkcji automobili w klasie średniej.
 
    Pierwszym automobilem marki Oakland był model z pionowym dwucylindrowym silnikiem obracającym się w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Pomysł był autorstwa wspomnianego wcześniej pana Brusha. Brush był zdolnym inżynierem motoryzacyjnym i bez jego sylwetki obraz amerykańskiej motoryzacji byłby niepełny. Brush zaprojektował także jednocylindrowe silniki dla Cadillaca i Brusha razem ze skrzynią planetarną.
 
    Wracając do Oaklanda, zbudowano wówczas pięć egzemplarzy, każdy nazwany od początkowych liter alfabetu: A-E. Każdy następny egzemplarz był bowiem nieco troszkę większy od poprzednika.W pierwszym roku produkcji firma Oakland wyprodukowała 278 automobili.
 
    Wiosną 1909 roku jeden z głównych założycieli przedsiębiorstwa Edward Murphy sprzedał połowę udziałów koncernowi General Motors. Kiedy Murphy zmarł latem tego samego roku, GM wykupiło resztę udziałów. Tym samym zaledwie dwa lata po rozpoczęciu działalności firma została wchłonięta przez koncern General Motors rządzony wówczas przez Billy'ego Duranta. Wedle strategii Duranta firma lokowała się cenowo powyżej Chevroleta, a poniżej Oldsmobile'a, Buicka i Cadillaca.Krótko po przejęciu firmy przez GM, zadebiutowały nowe modele z nowym czterocylindrowym rzędowym silnikiem.

     W 1916 roku firma przedstawiła nowy silnik V8, a produkcja wzrosła do 35 tysięcy sztuk (!). Na początku roku 1920 firmę zaczęły trapić problemy z zapewnieniem odpowiedniej jakości produkcji. Toteż wkrótce podjęto działania. Nowym prezesem Oaklanda został Fred Hannum, który wprowadził szereg usprawnień i udokonaleń dotyczących produkcji. Wiele jego pomysłów zostało potem przejętych przez oddziały koncernu General Motors. Jednym z chwytów marketingowych było wprowadzenie szybkoschnących jasnoniebieskich lakierów samochodowych Duco, produkowanych przez firmę Du Pont (niegdysiejszego producenta samochodów marki Du Pont). Pomysł ten został nazwany "True Blue Oakland".

     Ciekawostką jest, że automobile Oakland były produkowane tylko w stanie Michigan, a niedługo potem GM przejęło fabrykę samochodową w kalifornijskim mieście Oakland. W tej fabryce były wcześniej produkowane chevrolety, zanim firma Chevrolet została przyłączona do GM.

     Koncern General Motors miał jasno ustaloną hierarchię marek. Flagowym samochodem był Chevrolet, ktory był najpopularniejszym obok forda samochodem w USA. Nieco droższe, bardziej luksusowe i z coraz mocniejszymi silnikami następowały po kolei Oakland, Oldsmobile, Buick i na końcu Cadillac. Jednak pomiędzy każdą marką wewnątrz koncernu istniała dosyć duża luka cenowa. Toteż menedżerowie GM wymyślili tzw. Companion Make Program (Program Marek Towarzyszących), mający na celu załatanie luk cenowych pomiędzy Chevroletem a Oaklandem, Oldsmobile'em a Buickiem, oraz Buickiem i Cadillakiem.

     I tak Oakland wypuścił w 1926 roku Pontiaka, Buick Marquette'a, Oldsmobile Vikinga, zaś Cadillac LaSalle'a. Pierwszy Pontiac z krótszym rozstawem osi niż Oakland był napędzanym czterocylindrowym silnikiem i był tylko nieco droższy od najdroższego modelu Chevroleta. W pierwszym roku produkcji dywizja Oakland sprzedała aż 49,875 pontiaków (!). Cztery lata później General Motors sprzedał o 163,000 pontiaków niż oaklandów. I tak w 1931, w środku szalejącego Wielkiego Kryzysu podjęto decyzję o likwidacji Oaklanda. Pontiac jest jedynym z tzw. companion car, który przetrwał swojego przodka. Pozostałe marki nie miały tego szczęścia.

     Gwoli sprawiedliwości, trzeba dodać, że Oakland było pionierem w dziedzinie marketingu samochodowego. Jako jedna z pierwszych firma samochodowych zaczęła w swoich reklamach wplatać motywy z życia zwykłych ludzi. Reklamy przedstawiały konkretne osoby sfotografowane w rozmaitych sytuacjach. Hasła odwoływały się do życzliwości i solidarności.

 
 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.Basic HTML code is allowed.

Site Info

miejsce, gdzie miłośnicy motoryzacji amerykańskiej znajdą coś dla siebie: zdjęcia, anegdoty, broszury, dane techniczne, humor, przydatne adresy i linki. Bawcie się dobrze!

the place is intended for afficionados of American motoring. You find everything here: photos, anecdotes, brochures, technical data, fun stuff, useful addresses and website links. Have fun!!

Interesting Websites