Comments

You are here:Carpedia»History»Independents»1904-1919 Pope-Toledo
Friday, 31 October 2014 12:15

1904-1919 Pope-Toledo

 

    Jest to jedna z marek, której nie sposób pominąć w kontekście początków rozwoju motoryzacji amerykańskiej.Marka ta powstała za sprawą amerykańskiego pułkownika A.A. Pope. Powstała ona za sprawą dwóch firm Pope Motor Car Company oraz International Moto Car Company.

    Pierwsza firma mająca siedzibę w Toledo w stanie Ohio produkowała najdroższe automobile w "epoce mosiądzu", jak się określa obecnie samochody z bardzo wczesnych początków motoryzacji. Firma ta była następcą prawnym drugiej wspomnianej firmy, producenta aut marki Toledo.

     W 1909 roku producenta aut marki Pope-Toledo  przejął bankier Richard D. Apperson z banku American National Bank z Lynchburg w stanie Wirginia (tu mała uwaga: bankier ten nie miał żadnego związku z firmą Apperson).

    Pierwszy pope-toledo z 1903 roku był dwusiedzeniowcem. Silnik był umieszczony z tyłu, był nim 3-cylindrowy rzędowy silnik o pojemności 182 cali sześciennych (2983 ccm). Jego niezwykłą wówczas cechą były zdejmowane głowice silnika. Zawory trzeba było regulować ręcznie, maksymalna wartość obrotów to 600 na minutę. Napęd na koła odbywał się za pośrednictwem łańcuchowej 3-biegowej skrzyni połączonej z tylnymi kołami. Nadwozie było prawie w całości drewniane z metalowymi wstawkami. rozstaw osi wynosił 2.26 m, szerokość zaś 1.42 m.

     Jeden z egzemplarzy tego modelu został wystawiony w pierwszej edycji wyścigu Vanderbilt Cup w 1904. Rychło w trakcie wyścigu kerowcy odpadła kierownica i pojazd ten zakończył karierę na drzewie.

     Następny model z 1904 był już większym samochodem. Nadwozie było typu tonneau z dodatkowym wejściem z tyłu. Mógł on pomieścić 5 osób i kosztował 3500 dolarów. Suma na ówczesne czasy bajońska. Czterocylindrowy chłodzony wodą silnik był montowany z przodu. Nadwozie osadzone na stalowym podwoziu ważyło tuż ponad tonę (dokładniej 1066 kg). Zupełną techniczną nowością był drążek przepustnicy ulokowany przy kolumnie kierowniczej.

    W 1905 jeden z egzemplarzy pope-toledo nabył C. Edward Born, który przejechał nim 828,5 mili w pierwszym rajdzie wytrzymałościowym świata w Columbus w stanie Ohio. Wynik samochodu pilotowanego przez braci George'a i Charlesa Soulesów został oprotestowany przez widzów jako "specjalną samoróbkę". Protest ten został odrzucony przez organizatorów wyścigu.
 
     W roku 1907 oferta poszerzyła się o limuzynę i siedmioosobowe tourery. Pułkownik Pope zasłynął kilkoma innowacjami technicznymi. Między innymi do niego należy wynalazek tłoczenia w metalu. W 1914 roku firma z powodow finansowych przeniosła się do miasteczka Westfield w stanie Massachusetts. Nie uchroniło to jednak wlaścicicela firmy od złożenia wniosku o upadłość. Ostatecznie w 1916 roku firma została przejęta, zrestrukturyzowana i przemianowana na Westfield Manufacturing Company, producenta bicykli i rowerów. Produkcję samochodów zakończono w 1919 roku. Przez dekady firma przeszła kilka zmian nazw i istnieje do dzisiaj jako Columbia Manufacturing Company.
 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.Basic HTML code is allowed.

Interesting Websites