Comments

You are here:Carpedia»History»Independents»1897-1924 Winton
Saturday, 27 September 2014 08:41

1897-1924 Winton

 

    Firma ta była pionierską firmą samochodową w stanie Ohio (w mieście Cleveland) oraz jednym z pierwszych amerykańskich producentów aut. Trzeba dodać, że niewiele brakowało, by to miasto Cleveland, a nie Detroit, stało się amerykańskim zagłębiem motoryzacyjnym.

    Spółka ta została założona przez Alexandra Wintona, Szkota z pochodzenia. Winton postanowił zmienić branżę z rowerowej na samochodową. W tym celu przemianował nazwę z Winton Bicycle Company na Winton Motor Carriage Company. Stało się to 15-tego marca roku 1897. Pierwszym wintonem był automobil napędzany eksperymentalnym jednocylindrowym silnikiem własnej konstrukcji.

    Pierwsze automobile były oczywiście produkowane ręcznie. Każdy pojazd miał kolorowe pomalowane boki nadwozia, wyściełane siedzenia, skórzany daszek i lampy gazowe. Firma Goodrich produkowała ogumienie dla firmy Winton.

    W tym czasie zbudowane dwa w pełni funkcjonalne prototypowe automobile. W maju tego roku jeden z tych wintonów osiągnął oszałamiającą prędkość 33,64 mil na godzinę (54,14 km/h) na konnym torze wyścigowym w Cleveland. Pomimo wyniku pojazd spotkał się z dużą dozą nieufności, więc Alexander Winton postanowił udowodnić wytrzymałość swojego wozu przejechaniem dłuższej trasy. Nie byle jakiej trasy, bo 800-milowej (1300 km) ze Cleveland do Nowego Jorku.

    W 1898 roku A. Winton zbudował swoją pierwszą półciężarówkę, którą sprzedał 24 marca następnego roku. Nabywcą okazał się Robert Allison z Pensylwanii, który zobaczył reklamę w miesięczniku "Scientific American". Później tego jeszcze roku firma Winton sprzedała 21 kolejnych pojazdów.

    W następnym roku sprzedano ponad sto automobili marki Winton czyniąc tym samym firmę największym producentem aut z napędem spalinowym w USA. Ten sukces zachęcił do stworzenia pierwszego samochodowego punktu dilerskiego. Właścicielem był Koler z Reading w stanie Pensylwania. By szybciej i bezpieczniej transportować samochody, firma zbudowała także pierwszą w Stanach lawetę.

    Tu dygresja, jeden z wintonów z 1899 roku kupił Larz Anderson. Samochód istnieje do dzisiaj i jest w stalej ekspozycji muzeum Larza Andersona w Brookline w stanie Massachusetts.

    Spółka Winton oferowała dwa modele: dwuosobowego runabouta o mocy 8 KM i czterosobowego tourera lub dostawczy ( o mocy 9 KM). Sukces napędzał sprzedaż, samochodem zainteresowali się majętni Amerykanie Vanderbilt, którzy kupili kilka wintonów. Tym samym wzmocnili prestiż Wintona. W 1901 roku Winton przegrał wyścig z Henry'em Fordem w wyścigu w Grosse Pointe. Alexander Winton nie zniechęcił się i na następny rok przygotował nowy pojazd: Wintona Bullet (Pocisk), na którym ustanowił nieoficjalny rekord szybkości: 70 mil na godzinę (113 km/h). Pocisk został "pobity" dopiero przez samego Barneya Oldfielda na Fordzie 999.

    W 1903 roku doktor Horatio Nelson Jackson jako pierwszy człowiek w historii USA przejechał pomyślnie przez całe Stany. Wcześniej kupił lekko używanego wintona i zatrudnił mechanika jako towarzysza podróży. Podróż trwała 64 dni (włączając dni postoju, awarie czy opóźnienia w dostawie części zamiennych). Pojazd dzielnie przejechał przez skaliste drogi czy błotniste szlaki. Także i ten samochód istnieje do dzisiaj i jest częścią zbiorów Narodowego Muzeum Amerykańskiej Historii.

    W 1904 roku firma oferowała pieciosobowe tonneau za cenę 2500 dolarów. Dla porównania np. Enger 40 kosztował 2000 dolarów, FAL 1750 dolarów, Oakland 40 1600 dolarów, Cole 30 i Colt Runabout 1500 dolarów, po drugiej stronie stawki najtańszy lozier (model Six Metropolitan) kosztował od 3250 dolarów wzwyż, a najdroższy lozier (Big Six) od 5000 dolarów wzwyż.

    W wintonach były montowane czterocylindrowe silniki chłodzone wodą i usytowane na środku ramy samochodu. Moc takich wintonów wynosiła 20 KM (14,9 kW), a waga 2300 funtów (1043 kg).

    Dla zobrazowania ciągłego rozwoju wintonów, winton z 1904 roku miał rozstaw osi 94,5 cali lub 104 cale, silnik dwu- lub czterocylindrowy o mocy odpowiednio 20 i 24 KM. Model o dekadę późniejszy miał rozstaw osi 130 cali oraz silnik sześciocylindrowy o mocy 48,6 KM.

    Spółka Winton nadal produkowała z sukcesem swoje automobile, jednak w latach dziesiątych sprzedaż zaczęła podupadać. Głównym powodem był konserwatywny wizerunek marki, zapóźnienia techniczne i niedzisiejszy design samochodu. Przykładowo oferowano wówczas tylko jedyny sportowy model nazwany "Sport Touring", będący mieszanką tourera, sedana i limuzyny. W końcowym okresie produkcji spółka Winton oferowała model 40 o rozstawie osi 132 cale i z silnikiem sześciocylindrowym o mocy 70 lub 72 KM.

     Firma wstrzymała produkcję 11-tego lutego 1924. Nie wycofała się jednak z branży samochodowej i przemysłowej. Zajęła się produkcją silników okrętowych, diesla i silników na potrzeby różnych gałęzi przemysłu, także kolejowego. Nastepnie została w 1930 roku wykupiona przez General Motors. W 1937 koncern GM przemianował firmę na Cleveland Diesel Engine Division. Spółka ta produkowała nadal silniki, a w czasie drugiej wojny światowej zwiększyła produkcję. W 1962 definitywnie wygaszono znak towarowy Winton. Prawa do tej marki posiada koncern General Motors.

     Z ciekawostek trzeba wspomnieć o filmie "Rozbójnicy" z 1969 roku. Fabuła została oparta na powieści Williama Faulknera pod tym samym tytułem nagrodzonej Pulitzerem w 1962 roku. Główną rolę zagrał tam Steve McQueen. Filmowy winton został przygotowany przez znanego kustomizera Von Dutcha. Dla ścisłości nie jest to replika, lecz mocno przebudowany winton.

  • 1898wintonad01
  • 1899wintonad02
  • 1921wintonad01
  • 1924wintonad01

Simple Image Gallery Extended

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.Basic HTML code is allowed.

Interesting Websites