Search

Comments

You are here:Carpedia»History»Independents»1900-1924 National
Tuesday, 09 September 2014 17:28

1900-1924 National

 

      Nationale były produkowane przez firmę National Motor Vehicle Company z siedzibą w Indianapolis w stanie Indiana. Jednym z prezesów był Arthur C. Newby, który także był współzalożycielem toru wyścigowego, znanego jako Indianapolis Motor Speedway.

     Spółka początkowo produkowała pojazdy elektryczne. Pierwszym modelem był runabout sterowany rumplem. Był to model A. W roku 1903 firma zaoferowała klientom pojazdy z silnikami spalinowymi (dwu- i czterocylindrowymi). Silniki pochodziły od firmy Rutenber.

      Rok później firma przedstawiła model nazwany Tonneau. Był nim tonneau (rodzaj zaokrąglonego na rogach otwartego nadwozia) sprzedawany za 2000 dolarów. Pojedynczy silnik elektryczny był usytuowany z tyłu samochodu, zaś napęd na koła przenosiła 4-biegowa skrzynka zębata (dwa koła z wzorem jodełki). Moc wynosiła 9 KM. Nadwozie było osadzone na drewnianym podwoziu wzmocnionym stalą. Pojazd ten mógł osiągnąć prędkość 24 km/h (15 mil na godzinę).

      Rok później firma skreśliła z oferty model napędzany silnikiem dwucylindrowym i na jego miejsce przedstawila model napędzany silnikiem sześciocylindrowym z okrągłą chłodnicą. Pojazdy elektryczne były budowane jeszcze w latach 1906 i 1907. Po tym firma zaczęła produkować własne silniki spalinowe własnej konstrukcji.

     W roku 1912 kierowca Joe Dawson wygrał na nationalu wyścig Indianapolis.

     Szczyt produkcji firma osiągnęła w roku 1915, kiedy to zza bram zakładów firmy wyjechało ponad 1800 nationali. Rok później firma przedstawiła model Highway Twelve, z dwunastocylindrowym (!) silnikiem własnej konstrukcji. W tym samym roku firma przemianowała się na National Motor and Vehicle Company.

     Z powodu recesji gospodarczej i inflacji spowodowanej I-szą woją Światową firma została zmuszona podnieść ceny za swoje samochody, przez co nationale stały się mało konkurencyjne. W 1920 roku firma skreśliła z oferty modele Highway Six i Twelve i na ich miejsce przedstawiła nowy model Sextet. Model ten był napędzany przez bocznozaworowy sześciocylindrowy silnik firmy Continental, zmodyfikowany dodatkowo przez inżynierów Nationala poprzez dodanie głowicy. Samochód nie stracił przez to mocy, ale nowe nadwozia były przez to wyższe, tęższe i niestety droższe.
 
    W 1922 roku firma połączyła się ze spółką Associated Motor Industries, producenta aut marki Dixie Flyer i Jackson. Powstała w ten sposób spółka została następnie przemianowana na National Motors Corporation (w 1923 roku). Ostatnie nationale wyjechały zza bram fabryki w 1924, kiedy to firma definitywnie zakończyła działalność.
 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.Basic HTML code is allowed.

Site Info

miejsce, gdzie miłośnicy motoryzacji amerykańskiej znajdą coś dla siebie: zdjęcia, anegdoty, broszury, dane techniczne, humor, przydatne adresy i linki. Bawcie się dobrze!

the place is intended for afficionados of American motoring. You find everything here: photos, anecdotes, brochures, technical data, fun stuff, useful addresses and website links. Have fun!!

Interesting Websites