Comments

You are here:Carpedia»History»Independents»1896-1912 Grout
Wednesday, 27 August 2014 21:02

1896-1912 Grout

 

     Jeden z rzadka otwieranych rozdziałów motoryzacji amerykańskiej. W prapoczątkach motoryzacji eksperymentowano z wszystkim, także z napędem. I tak przez pewien czas trzy podstawowe rodzaje napędu szły ręka w rękę: spalinowy, elektryczny i parowy. Jak wiadomo, zwyciężył pierwszy. Ale parowe samochody nie poddawały się tak łatwo. Jednym z nich był właśnie Grout.

     Automobil powstał za sprawą trzech synów Williama H. Grouta, który prowadził fabryczkę maszyn do szycia pod marką New Home wraz ze wspólnikiem Thomasem H. White'em w miasteczku Orange w stanie Massachusetts. Synowie Grouta (Carl, Fred i C.B.) postawili na motoryzację. Eksperymenty okazały się być udane i wkrótce zaczęto produkować i sprzedawać samochody, początkowo pod marką New Home. W 1896 zawiązano spółkę Grout Brothers.

     Rok później firma oferowała czteroosobowy model napędzany dwucylindrowym silnikiem parowym montowanym pod siedzeniem. Nietypowym modelem był tzw. Steam Tonneau, oferowany od 1903 roku, który miał na przedzie tzw. łapacz krów (cowcatcher).

     W roku 1904 firma oferowała nowego tourera z miejscem dla pięciu osób. Napędzał go dwucylindrowy silnik parowy usytuowany na środku ramy wraz z bojlerem z przodu pojazdu. Silnik ten dawał moc 12 KM (8.9 kW). Pojazd ważył w sumie 998 kg (2200 funtów).

     Jeszcze w tym samym roku firma zaoferowała swoje automobile napędzane spalinowymi silnikami. Niestety w tym samym okresie firma wpadła w problemy finansowe i odtąd produkcja spadała. Ostatni grout wyjechał zza bramy fabryki w 1912 roku.

     Pewną liczbę parowych groutów wyeksportowano do Wielkiej Brytanii, gdzie były one sprzedawane pod marką Weston. Ponadto w miasteczku Orange, gdzie przed laty produkowano grouty, siedzibę ma instytucja dokumentująca historię miasteczka: Orange Historical Society Museum. W budynku tej instytucji można obejrzeć na stałej ekspozycji dwa grouty. Inny grout znajduje się w Polsce, jest to prawdopodobnie najstarszy zachowany i sprawny grout na świecie.

  • 1903grout1
  • 1904grout1
  • 1908grout
  • grout1
  • grout2
  • grout3

Simple Image Gallery Extended

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.Basic HTML code is allowed.

Interesting Websites