You are here:Design»Designers»William Bushnell Stout
Thursday, 15 October 2015 10:21

William Bushnell Stout

 

    William Bushnell Stout (16 marca 1880 – 20 marca 1956) był amerykańskim wynalazcą oraz projektantem motoryzacyjnym i lotniczym. Jest znany z zaprojektowania nietypowego samolotu trzysilnikowego znanego jako Ford Trimotor oraz przodka miniwana, Stouta  Scarab. W.B. Stout był ponadto menedżerem w koncernie Forda.

     Urodził się w Quincy w stanie Illinois. Uczęszczał do szkół o profilu mechanicznym, swoje studia na politechnice przerwał z powodu kłopotów ze wzrokiem. W 1906 roku ożenił się z Almą Raymond.
 
     Rok później został głównym inżynierem w firmie Schurmeir Motor Truck Company. W 1912 roku został redaktorem do spraw motoryzacyjnych i lotniczych w poczytnej gazecie "Chicago Tribune". W tym samym roku założył pierwsze amerykańskie czasopismo lotnicze "Aerial Age".
 
     W 1914 roku został głównym inżynierem w firmie Scripps-Booth. Jego pojazd nazwany "Cyclecar" przykuł uwagę Alvana MacCauleya, który ściągnął go do swojej firmy Packard. Stout został tam pierwszym głównym menedżerem ds. sprzedaży w tej firmie. Gdy w firmie Packard powstał dział lotniczy, Stout został tam głównym inżynierem. W 191 roku W.B. Stout założył swoją firmę Stout Engineering Company. W tej firmie wymyślił i zbudował swoje nietypowe dzieło, Stouta Scaraba. O tym samochodzie można przeczytać pod tym linkiem.
 
     Stout Scarab wybiegał o półwiecze obecną motoryzację. Publiczność nigdy nie doceniła dalekowzroczności i innowacji tego samochodu.
 
    W połowie lat 30-tych Stout nawiązał współpracę z L.B. Kalb of Continental Motors, wiodącego producenta lekkich silników lotniczych. Chciał rozwinąć ideę samochodu z tylnym silnikiem, zaś silniki miały pochodzić od samolotu.  
 
    W sierpniu 1925 roku Stout zainaugurował działalność firmy lotniczej Stout Air Services. Firma oferowała przeowzy osobowe i towarowe. Kilka lat później Stout sprzedał swoją firmę lotniczą linii United Airlines.

    W.B.Stout zajmował się rozwijaniem i wdrażaniem w życie idei lotniczych, jak samochód lotniczy, czy powietrzna taksówka. To właśnie W.B. Stout wymyślił rozkładane fotele, bardzo przydatne w samochodzie.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.Basic HTML code is allowed.

Interesting Websites