You are here:Carpedia»History»Busses»1916-1939 Fageol
Saturday, 27 January 2018 23:56

1916-1939 Fageol

   Jeden z amerykańskich producentów autobusów, ciężarówek i traktorów. Firma została założona przez czterech braci Fageol: Rolliego, Williama, Franka i Claude’a. Siedziba firmy mieściła się w Oakland w Kalifornii.

   Należy tu wspomnieć, że firma produkowała także samochody osobowe. Były to niezwykle luksusowe automobile, jednak produkcję wstrzymano z chwilą, kiedy to firma Hall-Scott dostarczająca wcześniej silniki do nich skoncentrowała się na produkcji silników na potrzeby lotnicze. Decyzja ta została podjęta w związku z trwającą właśnie wojną światową.

   Na początku działalności firma wytwarzała traktory. Był to w istocie traktor marki Hamilton, z nieco zmienionym designem i właściwościami mechanicznymi. Traktor ten zaprojektował Rush Hamilton z Kalifornii. Z nieco zmienioną trakcją i mniejszymi wymiarami sprzedawał się szczególnie dobrze na Zachodnim Wybrzeżu USA, ze względu na górzyste krajobrazy. W 1923 roku cały traktorowy biznes został sprzedany spółce Great Western Motors Company z San Jose. Po tej transakcji Hamilton opuścił firmę.

   W 1921 roku firma zdecydowała się na produkcję autobusu w całości. Stała się tym samym pierwszym na świecie producentem autobusów pod tym względem. Wcześniej części i podzespoły były dostarczane przez zewnętrznych dostawców, a główna firma była raczej assemblerem (składała gotowy pojazd z dostarczonych wcześniej komponentów). Zaś nowym modelem autobusu był prototyp nazwany roboczo „Safety Bus”. Główną ideą stojącą za budową nowego modelu miała być większa wytrzymałość na koziołkowanie w razie wypadku. Autobus był szerszy i miał niżej posadowioną podłogę w celu łatwiejszego wsiadania i wysiadania. Po udanym debiucie, model ten przemianowano na “Safety Coaches” (Bezpieczne Autokary).

    Ciężarówki marki Fageol były budowane solidnie I wkrótce zyskały uznanie ze strony przemysłu, głównie dzięki dwuzakresowej skrzyni biegów montowanej pośrodku wozu. Skrzynia ta pozwalała na utrzymanie wysokich obrotów przy powolnych prędkościach w przypadku ciągnięcia ciężkich ładunków lub na rozwinięcie większych prędkości na autostradzie w przypadku lżejszych ładunków. Ciężarówki te były oznaczane dużą cyfrą „7” malowaną na grillu chłodnicy silnika.

    Bracia Fageol opuścili spółkę w 1927 roku, by założyć inną spółkę autobusową. Była nią firma Twin Coach Company z siedzibą w Kent w stanie Ohio. Odtąd firmą Fageol zarządzał L.H. Bill. Firma bardzo źle zniosła Wielki Kryzys i na początku lat 30-tych została przejęta przez bank, który ją zrestrukturyzował i przemianował na Fageol Truck and Coach. W 1938 roku przedsiębiorca T. A. Peterman wykupił firmę I jej aktywa. W następnym roku z fabryki wyjechała pierwsza ciężarówka marki Peterbilt.

    Australijska firma kolejowa South Australian Railways (SAR) w swojej działalności używała autobusów marki Fageol w dużej ilości. Były one specjalnie dostosowane do jazdy na torach. W 1932 roku po raz pierwszy pojawiły się one na australijskich torach. Ostatni taki kolejowy autobus został wycofany ze służby w 1961 roku.

    W ofercie firmy były ciężarówki Fageol Supersonic i PataRay znany także jako Fageol Special oraz autobusy Fageol Twin Coach 44S współprodukowany z firmami J. G. Brill Company i Twin Coach.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.Basic HTML code is allowed.

Site Info

miejsce, gdzie miłośnicy motoryzacji amerykańskiej znajdą coś dla siebie: zdjęcia, anegdoty, broszury, dane techniczne, humor, przydatne adresy i linki. Bawcie się dobrze!

the place is intended for afficionados of American motoring. You find everything here: photos, anecdotes, brochures, technical data, fun stuff, useful addresses and website links. Have fun!!

Interesting Websites