You are here:Carpedia»History»Independents»1899-1901 Detroit Automobile Company
Thursday, 07 July 2016 23:39

1899-1901 Detroit Automobile Company

 

    Spółka Detroit Automobile Company (w skrócie DAC) była jedną z prób komercjalizacji motoryzacji. Było to pierwsze przedsięwzięcie motoryzacyjne w Detroit. Firma została założona na zasadach joint venture (umiejętności i kapitał). Mechanik Henry Ford zainteresował swoją wizją motoryzacji trzech wpływowych ludzi z miasta. Byli to burmistrz Detroit William Maybury, senator Thomas W. Palmer i inwestor William H. Murphy.

    Firma została zawiązana dnia 5-tego sierpnia 1899 roku, a jej celem firmy miała był produkcja i sprzedaż automobili.

    Kapitał zakładowy firmy wynosił 15,000 dolarów (przeliczając na dzisiejszą wartość, byłoby to ponad 370 tysięcy). Fabryka mieściła się na Cass Avenue pod numerem 1343 w dzielnicy Amsterdam. Co więcej, H. Ford wystarał się o to, by firma na początku działalności nie płaciła czynszu. H. Ford na początku działalności nie pobierał pensji, zrobił to dopiero gdy odszedł z firmy Detroit Edison Company, gdzie był inżynierem i zarabiał tam 150 dolarów miesięcznie (w przeliczeniu na dzisiejszą wartość około 3,700 dolarów).

    Pierwszym pojazdem zbudowanym przez firmę była ciężarówka, ukończona w styczniu 1900 roku. Był to samochód dostawczy napędzany silnikiem benzynowym. Zebrał przychylne opinie w lokalnej prasie, jednak nie wzbudził zachwytu i fajerwerków. Był bowiem ciężki i powolny, często zawodny i skomplikowany w produkcji. H. Ford wspominał po latach, że problemem spółki było to, że stawiano na zysk a nie na innowację.

    Jednak ku wielkiej irytacji wspólników, H. Ford odmówił skierowania tego auta do produkcji, gdyż zależało mu na dopracowaniu konstrukcji i właściwości jezdnych. Inwestorzy widzieli bowiem już uruchomioną fabrykę Oldsa w Lansing i bardzo nalegali na jak najszybsze uruchomienie produkcji.

    Z powodu nieporozumień H. Ford zdecydował się odejść ze spółki. W sumie zbudowano dwadzieścia pojazdów, a w ich konstrukcję i produkcję utopiono 86 tysięcy dolarów (ponad dwa miliony dzisiejszych dolarów). Spółka została rozwiązana 20-tego listopada 1901 roku.

    Na marginesie warto nadmienić, że już wtedy człowiek umiał policzyć, że utrzymanie samochodu było tańsze od utrzymania zaprzęgu z koniem.

    Dla porównania koszt zakupu samochodu to tysiąc dolarów. Roczny koszt używania i zakupu części potrzebnych do utrzymania samochodu w sprawności wyniósł w 1900 roku około 1,364 dolary w skali rocznej.

   Utrzymanie konia razem z zaprzęgiem było o niemal tysiąc droższe. Nie mówimy tu o kosztach zakupu owsa, ale o kosztach podkuwania, napraw wozu, usług stolarskich itp.

   H. Ford po rozwiązaniu firmy Detroit Automobile Company założył kolejną spółkę Henry Ford Company. Zawarł ją tego samego dnia, co przy rozwiązywaniu starej firmy. Jednak i ta spółka nie odniosła oczekiwanego sukcesu finansowego. Sytuacja zmieniła się dopiero z chwilą przyjścia do firmy Henry’ego M. Lelanda, który został wynajęty przez wspólników w celu wyceny i likwidacji przedsiębiorstwa. Na bazie tej firmy powstała spółka Cadillac Company.

  • detroitautomobile18991901

  • detroitautomobile1900

  • detroitautomobilecompanydelivery1900

Simple Image Gallery Extended

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.Basic HTML code is allowed.

Site Info

miejsce, gdzie miłośnicy motoryzacji amerykańskiej znajdą coś dla siebie: zdjęcia, anegdoty, broszury, dane techniczne, humor, przydatne adresy i linki. Bawcie się dobrze!

the place is intended for afficionados of American motoring. You find everything here: photos, anecdotes, brochures, technical data, fun stuff, useful addresses and website links. Have fun!!

Interesting Websites