You are here:Carpedia»History»Independents»Hudson Motor Car Company»Terraplane»1933-1939 Railton Terraplane
Wednesday, 21 October 2015 10:01

1933-1939 Railton Terraplane

 

    Kończąc interesujący rozdział o marce Terraplane trzeba koniecznie wspomnieć o marce Railton, zwłaszcza w kontekście działalności międzynarodowej. Marka ta powstała za sprawą Noela Macklina, który po sprzedaniu brytyjskiej marki Invicta rozglądał się za nowymi możliwościami motoryzacyjnymi. Nazwa Railton pochodzi od imienia Reida Railtona, projektanta samochodów do bicia rekordów szybkości. Railtony były produkowane przez firmę Fairmile Engineering Company z siedzibą w angielskim Cobham.

    W wyniki porozumienia biznesowego do produkcji railtonów używano podwozi i silników Terraplane'a. Nadwozia były nieco inne niż terraplanowskie. W skrócie były to czteroosobowe samochody. Ponieważ railtony były nieco lżejsze, to osiągały lepsze przyspieszenie: 60 mil na godzinę osiagały w 8,8 sekundy, co i dzisiaj jest bardzo dobrym wynikiem. Silnik był bardzo elastyczny, można było nawet samochodem wykręcać "kółeczka" na najwyższym biegu bez przerwy.

     Liczne firmy nadwoziowe budowały nadwozia Railtona dla firmy Terraplane i później Hudsona. Samochody Railton były od 1934 budowane na bazie Hudsona z silnikiem 8-cylindrowym, a później także z 6- i 8-cylindrowymi silnikami. Firma została wykupiona przez Hudsona w 1939 roku. Produkcja została wstrzymana z chwilą wybuchu wojny.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.Basic HTML code is allowed.

Site Info

miejsce, gdzie miłośnicy motoryzacji amerykańskiej znajdą coś dla siebie: zdjęcia, anegdoty, broszury, dane techniczne, humor, przydatne adresy i linki. Bawcie się dobrze!

the place is intended for afficionados of American motoring. You find everything here: photos, anecdotes, brochures, technical data, fun stuff, useful addresses and website links. Have fun!!

Interesting Websites