You are here:Carpedia»History»Independents»Studebaker Corporation»1927-1937 Studebaker Dictator
Tuesday, 25 August 2015 23:24

1927-1937 Studebaker Dictator

 

    Jeden z flagowych modeli Studebakera. Produkcja tego modelu zaczęła się w połowie 1927 roku, to jednak dopiero w następnym roku w pełni wdrożono produkcję tego modelu.

    Pod koniec lat dwudziestych firma Studebaker podjęła decyzję o zmianie nazewnictwa swoich modeli. Poprzednikiem Dictatora był Standard Six. Nazewnictwo miało się odwoływać do szczytnych skojarzeń z cechami przywódczymi. I tak w miejsce poprzednich nazw wprowadzono nowe: Dictator, Commander, President. Choć teraz nazwa Dictator kojarzy się zdecydowanie negatywnie, to w czasie wprowadzenia tej nazwy, nie miała takich skojarzeń. Dictator "miał dyktować standard" w sensie motoryzacyjnym, a inne marki miały podążać za jego śladem.

    Był to najtańszy model z całej palety Studebakera. Wewnętrzna nazwa modeli Dictator nosiła oznaczenie GE. W hierarchii modelowej wyżej plasowały się Commander i President. Tu koniecznie mała uwaga, w 1927 przez jeden rok był produkowany także model Chancellor (Kanclerz).

    Dictator był początkowo napędzany sześciocylindrowym silnikiem, jednak już w czerwcu 1929 roku firma przedstawiła nowy ośmiocylindrowy silnik zaprojektowany przez Barneya Roosa. Pojemność silnika wynosiła 221 cali sześciennych, a moc 70 KM przy obrotach 3,200 rpm. Silnik ten stał się standardem, natomiast dotychczasowy sześciocylindrowiec pozostał opcją jeszcze w następnym roku. Dictatory można było zamawiać w rozmaitych wersjach nadwoziowych. Raymond Loewy i Helen Dryden bardzo się przyłożyli do pracy w zakresie nowych linii nadwozia i wystroju wnętrza.

     Z perspektywy czasu widać, że nazwa Dictator okazała się niezbyt fortunna zwłaszcza w kontekście rynku europejskiego. Nazwa Dictator została wybrana przez Amerykanów, którzy w swojej ponadstuletniej historii nie zetknęli się z jakąkolwiek dyktaturą. W USA ta nazwa na początku nie budziła kontrowersji. W rezultacie firma Studebaker swoje eksportowe modele Dictator przechrzciła na... Standard Six. W tym czasie duża część krajów Europy była monarchiami lub pod rządami autorytarnymi (Hitler w Niemczech czy Mussolini we Włoszech). W 1937 firma zdecydowała o zlikwidowaniu nazwy i przemianowaniu na Commandera, który przestał być produkowany dwa lata wcześniej. 

  • 1928studebakerad

  • 1929dictatorad

  • 1932studebakerad

  • 1933studebakerad

  • 1934dictatorad

  • 1934studebakerad

  • 1936dictatorad

  • 1937dictatorad

Simple Image Gallery Extended

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.Basic HTML code is allowed.

Site Info

miejsce, gdzie miłośnicy motoryzacji amerykańskiej znajdą coś dla siebie: zdjęcia, anegdoty, broszury, dane techniczne, humor, przydatne adresy i linki. Bawcie się dobrze!

the place is intended for afficionados of American motoring. You find everything here: photos, anecdotes, brochures, technical data, fun stuff, useful addresses and website links. Have fun!!

Interesting Websites