You are here:Carpedia»History»Independents»1908-1928 Paige
Saturday, 15 August 2015 18:43

1908-1928 Paige

 

     Mówiąc o segmencie przedwojennych luksusowych aut amerykańskich nie można nie wspomnieć o marce Paige. Założył ją przedsiębiorca Frederick Osgood Paige (1863 - 1935). Firma miała siedzibę w Detroit w stanie Michigan. Pierwszym samochodem był dwuosobowy automobil napędzany trzycylindrowym silnikiem o pojemności 2,2 litra o nietypowej konstrukcji (tzw. dwucyklowy silnik). Samochody wtedy nazywały się Paige-Detroit.
 
    Model był produkowany do 1910 roku, kiedy to wprowadzono do produkcji mocniejszy silnik czterocylindrowy. W następnym roku nazwa marki została skrócona do Paige.
 
    Kilka lat później, w 1914 roku, oferta silnikowa została poszerzona o sześciocylindrowy silnik. Zrezygnowano już wtedy z silników trzycylindrowych. W 1916 zrezygnowano natomiast z silników czterocylindrowych. Klienci mieli do wyboru odtąd tylko silniki sześciocylindrowe o pojemnościach 3.7- lub 4.9 litrów.
 
     Kolejna zmiana nastapiła w 1919 roku, kiedy to automobile wyposażano w seryjne silniki od Duesenberga. Automobile te są znane jako Paige-Linwood. Zaś automobile wyposażane w silniki Continentala są znane jako Paige-Larchmont. A w 1927 roku można było zamówić ośmiocylindrowy rzędowy silnik.
 
     Najbardziej pożądanym i znanym modelem Paige'a jest model Daytona, nazwany tak od toru wyścigowego.Produkowany w latach 1922-26 był trzyosobowym roadsterem napędzanym sześciocylindrowym silnikiem. W istocie było to tradycyjne coupe, zaś trzecie siedzenie powstało poprzez dostawienie stopnia przy boku nadwozia. Dziś podróż takim automobilem byłaby zakazana ze względów bezpieczeństwa. Firma reklamowała ten model jako "najpiękniejszy samochód w Ameryce".
 
     Dla mniej zasobnych klientów firma produkowała modele w latach 1923-26. Były one sprzedawane jako Jewetty. Zostały tak nazwane od nazwiska prezesa spółki H.M. Jewetta. Pod koniec produkcji automobile te przemianowano na Junior Paige.
 
    10 czerwca 1927 roku bracia Grahamowie wykupili spółkę. Joseph Graham został nowym prezesem, zaś jego dwa bracia Robert i Ray odpowiednio wiceprezesem i skarbnikiem. Razem ze swoim ojcem zostali dyrektorami w nowej firmie. Firma została wtedy przemianowana na Graham-Paige Motors Corporation. Produkcja wzrosła ponadtrzykrotnie (!), z 21,881 sztuk do 73,195 sztuk. W następnym roku automobile zostały przemianowane na Graham-Paige.
 
      Gdy w 1930 roku przedstawiano nowe modele (dla ścisłości ówczesną praktyką było przedstawianie dwóch wersji dla jednego modelu), wtedy automobile pokazały się już pod marką Graham.
 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.Basic HTML code is allowed.

Site Info

miejsce, gdzie miłośnicy motoryzacji amerykańskiej znajdą coś dla siebie: zdjęcia, anegdoty, broszury, dane techniczne, humor, przydatne adresy i linki. Bawcie się dobrze!

the place is intended for afficionados of American motoring. You find everything here: photos, anecdotes, brochures, technical data, fun stuff, useful addresses and website links. Have fun!!

Interesting Websites