You are here:Carpedia»History»Independents»1905-1922 Halladay
Wednesday, 01 April 2015 15:42

1905-1922 Halladay

      By rozpocząć historię tego samochodu, trzeba jednak cofnąć się o trzy lata wcześniej, do roku 1902.

    Wtedy istniała firma Erie Motor Carriage & Manufacturing Company z siedzibą w Anderson w stanie Indiana. Firma ta była wyspecjalizowana w produkcji powozów konnych. W tymże roku pojawił się Lou Halladay, wykupując tę firmę. Przez trzy lata oszczędzał około 30 tysięcy dolarów, by trzy lata później móc przemianować swoją firmę na Streator Automobile & and Manufacturing Company i rozpocząć produkcję automobili ze swoim nazwiskiem na masce. Produkcja odbywała się w Chicago.

    W szczytowym okresie produkcji 1911 roku, firma produkowała 900 aut marki Halladay. Podczas wyścigu Glidden Tour, jeden z samochodów prasowych wyścigu był marki Halladay. Hasło reklamowe firmy brzmiało "Everyday is a Halladay" - gra słów, w wolnym tłumaczeniu - "Halladay na co dzień".

    Pomimo sukcesów w firmie dochodziło do wewnętrznych napięć. Powód był finansowy, firma miała 200 tysięcy dolarów długu i tylko 200 dolarów w majątku. Produkcja była finansowana przez kredyt o niewystarczającej ilości.

    W 1913 roku firma została przejęta przez konkurencyjną firmę Barley Motor Car Company, która jednak tylko przemianowała nazwę firmy, pozostawiając markę Halladay. Halladaye były ulepszane cały czas.

    Trzy lata później pan Barley stracił jednak zainteresowanie firmą i sprzedał wszystkie swoje firmy motoryzacyjne grupie inwestorów pod wodzą by T. E. Hutha. W międzyczasie nowy właściciel, pan Barley produkował nowe auto pod marką Roamer. Były plany umieszczenia produkcji Roamera właśnie w fabryce Halladaya, ostatecznie Roamer był produkowany gdzie indziej, w mieście Kalamazoo w stanie Michigan.

    W 1917 roku nowi właściciele nadal utrzymywali halladaya w produkcji, przenieśli jednak fabrykę do Warren w stanie Ohio. Przy okazji zmienili nazwę firmy na Halladay Motor Car Company.

     Automobile marki Halladay były nadal napędzane sześciocylindrowymi silnikami Rutenbera. Były one reklamowane hasłem "silny, kompaktowy i o niskich kosztach utrzymania". W 1920 roku firma przeniosła się do miasta Newark w stanie Ohio, gdzie przemianowała się na Halladay Motors Corporation.

     W 1922 roku firma próbowała opracować nowy samochód marki Falcon z nowym czterocylindrowym silnikiem. Jednakże już w marcu tego samego roku firma została przejęta przez kontrahenta Barber Asphalt Paving Company z Pensylwanii, gdyż ostatni nie doczekał się zapłaty za wybudowaną fabrykę samochodów w Newark. I tym samym marka Halladay przeszła do historii.

  • 1909halladayad

  • 1910halladayad

  • 1911halladayad

  • 1911halladayglidden

  • 1912halladayad

  • 1912halladayad1

  • 1912halladayad2

  • 1920halladay

Simple Image Gallery Extended

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.Basic HTML code is allowed.

Site Info

miejsce, gdzie miłośnicy motoryzacji amerykańskiej znajdą coś dla siebie: zdjęcia, anegdoty, broszury, dane techniczne, humor, przydatne adresy i linki. Bawcie się dobrze!

the place is intended for afficionados of American motoring. You find everything here: photos, anecdotes, brochures, technical data, fun stuff, useful addresses and website links. Have fun!!

Interesting Websites