You are here:Carpedia»History»Trucks»1913-1929 Republic
Thursday, 15 January 2015 12:22

1913-1929 Republic

 

    Obecnie jest to zupełnie zapomniana marka, ale przed prawie stoma laty był to największy producent ciężarówek na świecie. W 1918 roku firma Republic posiadała prawie dziesięć procent amerykańskiego rynku ciężarówek. Podczas I-szej wojny swiatowej firma była głównym dostawcą specjalnych ciężarówek tzw. Liberty (Standard B "Liberty" Truck). Ciężarówki marki Republic były produkowane w mieście Alma w stanie Michigan.

    Edgar Rice Burroughs, pisarz i scenarzysta oraz twórca postaci Tarzana kupił Republica z 1916 roku i przemierzał nim przez całe Stany Zjednoczone. Zapiski z jego podróży zostały opublikowane w formie pamfletu pod tytułem "An Auto-Biography" i sprzedawane następnie przez dilerów Republica.

    W 1918 roku firma Republic reklamowała się w czasopismach i magazynach jak poczytny Saturday Evening Post pod hasłem: "Damaszek słynie ze swoich mieczy, Teheran z dywanów, Rochester z aparatów fotograficznych, Dayton z kas, a Alma z ciężarówek." Firma Republic posiadała ponad 3,000 dilerów w całych Stanach oraz wielu dodatkowych przedstawicieli w 56 krajach i koloniach.

    W 1917 roku firma nabyła swojego głównego dostawcę części, firmę Torbensen Axle Company, zaś w 1927 roku nabyła inną firmę Linn Manufacturing Company, producenta ciężkich traktorów Linn.

    Powrót ciężarówek Liberty do USA z frontu po I-szej wojni światowej przyczynił się do dużej podaży ciężarówek i obniżenia ich cen. Roczna produkcja cięzarówek marki Republic spadła z prawie 30,000 egzemplarzy do 1,453 w 1921 roku. W 1922 roku firma musiała sprzedać firmę Torbensen Axle (później Eaton Axle and Spring, obecnie Eaton Corporation). Wysiłki firmy, by wyjść na prostą okazały się bezowocne i firma została zmuszona do zawarcia aliansu z konkurencyjnymi firmami.

    Firma nadal usiłowała odzyskać utraconą pozycję ulubionego producenta ciężarówek Ameryki. Po nagłej śmierci prezesa Olivera Hayesa w 1928 roku, firma połączyła się z firmą American LaFrance Company tworząc firmę LaFrance-Republic. Firma ta potem została wykupiona w 1931 roku przez Sterling Motor Truck Company. Dwadzieścia lat później, w 1951 roku, firma Sterling została przejęta przez innego producenta ciężarówek marki White, White Motor Company. Magazyn części zamiennych dla Republica istniał w mieście Alma do 1957 roku.

  • 1913rrepublicad01

  • 1917republicad01

  • 1918rrepublicad01

  • 1919rrepublicad09

  • 1920republicad01

  • 1927republicad02

Simple Image Gallery Extended

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.Basic HTML code is allowed.

Site Info

miejsce, gdzie miłośnicy motoryzacji amerykańskiej znajdą coś dla siebie: zdjęcia, anegdoty, broszury, dane techniczne, humor, przydatne adresy i linki. Bawcie się dobrze!

the place is intended for afficionados of American motoring. You find everything here: photos, anecdotes, brochures, technical data, fun stuff, useful addresses and website links. Have fun!!

Interesting Websites