You are here:Carpedia»History»Independents»Marmon Motor Car Company»1902-1933 Marmon
Sunday, 11 January 2015 12:57

1902-1933 Marmon

 

    Marka ta została założona przez Howarda Marmona i prowadzona przez przedsiębiorstwo Nordyke Marmon & Company z siedzibą w Indianapolis w stanie Indiana. Spółka ta produkowała automobile pod marką Marmon.

    Omawiając markę jednak należy się cofnąć do roku 1851. Najpierw istniała firma, która wytwarzała wyposażenie dla przemysłu młyńskiego. Pod koniec XIX wieku oferta firmy została poszerzona o urządzenia dla innych gałęzi przemysłu. Wtedy też w firmie zaczęto eksperymentować z silnikami. W 1902 roku w ofercie pojawił się eksperymentalny automobil napędzany silnikiem chłodzonym powietrzem. Rok później pokazano publiczności automobil z silnikiem V4. Rychło pojawiły się marmony z silnikami V6 i V8. Później marmony były napędzane silnikami ośmiocylindrowymi, tyle że rzędowymi. Wkrótce marmony zyskały opinię niezawodnych i ochoczych wozów.

    W roku 1909 model 32 został przemianowany na Wasp. To w tym modelu kierowca wyścigowy Ray Harroun (wówczas inżynier właśnie u Marmona) zamontował pierwsze w samochodzie lusterko wsteczne. Było ono umieszczone na wspornikach tuż przed kierownicą.

    Kolejny z kolei Model 48 wprowadzony w 1913 roku miał już kierownicę tylko z lewej strony oraz nadwozie z aluminium. Nowością były też elektryczne światła i klakson, oświetlenie deski rozdzielczej i drzwi. Samochód napędzał sześciocylindrowy silnik rzędowy z głowicami T o pojemności 573 cali sześciennych (9382 ccm, wiercenie 4,5 x 6 cali, suw 114 x 152 mm). Moc tego silnika wahała się pomiędzy 48 a 80 KM (odpowiednio 36 i 60 kW). W osprzęt silnika wchodziły także podwójny zapłon i elektryczny rozrusznik. Rozstaw tego modelu wynosił 145 cali (3683 mm). Ten rozstaw uchodził nawet w tej epoce na bardzo długi. Przednie koła 36×4½-cali (91×11.4 cm), Tylne koła to 37×5-cali (94×12.7 cm), przy czym tylne i przednie koła były współzamienne.
 
    Model 48 wychodził w kilku wersjach nadwoziowych: dwu, cztero-, pięcio- czy nawet siedmiosobowy tourer (5000 dolarów). Na zamówienie były także siedmioosobowe landaulety (6350 dolarów), limuzyny 9625 dolarów) i limuzyny typu Berlin (6450 dolarów). Dla porównania Colt runabout kosztował 1500 dolarów, Enger 40 kosztował 2000 dolarów. Większość samochodów w tej epoce miała dołączony do wyposazenia zestaw narzędzi naprawczych (klucze, podnośnik, pompkę, pompę olejową, oświetlenie awaryjne itp.). 
 
    Model 34 wprowadzony w 1916 roku był napędzany aluminiowym sześciocylindrowym silnikiem rzędowym. Również nadwozie i podwozie były wykonane z aluminium w celu obniżenia wagi. Waga wynosiła 1495 kg (3295 funtów) . Model ten był pokazywany na wystawach from coast to coast budzac wszedzie duże zainteresowanie. Samochód pobił nawet rekord dotyczacy czasu przejazdu przez kraj należący do samego Erwina Bakera (pseudonim "Cannonball" - Kula armatnia).
 
    W 1924 roku wypuszczono na rynek nowe modele, zastepujące wysłużony już Model 34. Przedsiębiorstwo już wtedy stanęło wobec trudności finansowych i przemianowało się na Marmon Motor Car Co.
 
    W 1929 roku przedsiębiorstwo przedstawiło nowa markę Roosevelt. Samochód ten był pierwszym samochodem amerykańskim napędzanym silnikiem ośmiocylindrowym rzędowym w cenie poniżej tysiąca dolarów. Jednakże kryzys na rynku akcji tylko pogorszył sytuację firmy. I w następnym roku markę Roosevelt zlikwidowano.Wówczas Howard Marmon przyspieszył prace nad silnikiem V16, rozpoczete jeszcze w 1927 roku. W 1931 roku przedstawiono publiczności model Sixteen napędzany właśnie tym silnikiem. Jednak firma Cadillac była szybsza: przedstawiła kilka miesięcy wcześniej Cadillaca z takim silnikiem. Pomysłodawcą modelu Cadillaca był Owen Nacker, wcześniej inżynier u... Marmona.
 
     Również inna firma samochodowa prowadziła prace projektowe nad silnikiem V16: była nim firma Peerless. Projekt silnika V16 też był nadzorowany przez byłego inżyniera Marmona, Jamesa Bohannona.

    Marmon Sixteen był produkowany przez trzy lata, w sumie wyprodukowano 400 egzemplarzy tego wyjątkowego modelu. Pojemność silnika wynosiła 491 cali sześciennych (8.0 L), zaś moc wynosiła 200 KM (149 kW). Obudowa silnika była aluminiowa ze stalowymi cylindrami i kątem rozwarcia 45 stopni.

    W 1933 roku, najgorszym roku Wielkiego Kryzysu firma Marmon zdecydowała o końcu produkcji samochodów osobowych. Dla historyków firma jest pamiętana nie tylko z powodu pierwszego lusterka wstecznego, ale i też użycia aluminium do budowy silników, jak i pionierskiego rozpoczęcia budowy silnika V16.

    Firma po zakonczeniu produkcji samochodów produkowała części i podzespoły dla innych firm samochodowych. Zaraz po tym pułkownik Arthur Herrington założył wespół z Marmonem spółkę Marmon-Herrington, produkującą pojazdy z napędem na wszystkie koła. Firma istnieje do dzisiaj i wytwarza ciężarowki i autobusy. Ale to już inna historia.

    Firma wówczas przemianowała się na Marmon Motor Company i zmieniła siedzibę na Denton w stanie Teksas. Jako ciekawostkę należy dodać, ze firma Marmon istnieje do dzisiaj pod nazwą Marmon Group i ma siedzibę w Chicago.

  • 1908marmonad01

  • 1913marmonad01

  • 1915marmonad01

  • 1916marmonad01

  • 1918marmonad01

  • 1921marmonad01

  • 1923marmonad01

Simple Image Gallery Extended

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.Basic HTML code is allowed.

Site Info

miejsce, gdzie miłośnicy motoryzacji amerykańskiej znajdą coś dla siebie: zdjęcia, anegdoty, broszury, dane techniczne, humor, przydatne adresy i linki. Bawcie się dobrze!

the place is intended for afficionados of American motoring. You find everything here: photos, anecdotes, brochures, technical data, fun stuff, useful addresses and website links. Have fun!!

Interesting Websites