You are here:Carpedia»History»Independents»1902-1924 Stanley Steamer
Wednesday, 19 November 2014 11:42

1902-1924 Stanley Steamer

 

    Marka produkowana przez spółkę Stanley Motor Carriage Company. Firma ta specjalizowała się w produkcji i obsłudze samochodów z napędem parowym. Mówiąc o autach tej firmy zwykle używa się zwrotu Stanley Steamer, choć nie jest to do końca ścisłe.

    Firmę założyli bracia bliźniacy Francis E. Stanley (1849-1918) i Freelan O. Stanley (1849-1940). Bracia wcześniej prowadzili biznes fotograficzny, który jednak sprzedali dobrze prosperującej firmie Eastman Kodak. Swój pierwszy pojazd bracia wyprodukowali jeszcze w 1897 roku. A w latach 1898-99 wyprodukowali  i sprzedali ponad 200 automobili, najwięcej z wszystkich amerykańskich producentów motoryzacyjnych. W 1899 Freelan i jego żona Fiora wjechali swoim automobilem na górę Waszyngtona w stanie New Hampshire, najwyższy szczyt w pólnocnowschodnim paśmie górskim Ameryki. Ten wjazd trwał ponad dwie godziny. Samochód przejechał 7,6 mil (12,2 km). Sam zjazd był bardziej skomplikowany. Freelan musiał cały czas używać niskiego biegu lub hamować na przemian.
 
    Swoje pomysły techniczne i prawa do produkcji samochodu bracie Stanleyowie sprzedali firmie Locomobile i w 1902 roku bracia założyli wspomnianą wcześniej spółkę.
 
     Wczesne stanleye miały lekkie drewniane nadwozia montowane na stalowych rurowych ramach. Para była wytwarzana w podgrzewanym ogniem kotle, montowanym pod siedzeniem. Zaś za podgrzewacz służyła benzyna (później kerozyna) dozowana w palniku pod kotłem. Do kotła został później dodany system kilku pokryw uszczelniających rozmieszczonych dokooła kotła. 

     Wbrew pozorom, takie bojlery były bezpieczniejsze, niż się mogło zdawać. W razie awarii, nadciśnienie mogło ulecieć zanim kocioł mógł niebezpiecznie się nagrzać. Oznakę awarii można było zauważyć po wycieku pod kotłem. W ogóle nie zanotowano wypadków związanych z wybychem bojlera podczas jego pracy.

     Silnik składał się z dwóch cylindrów ustawionych naprzeciwko, wyposażonych w zawory. Napęd byl przekazywany prosto z silnika na dyfer montowany z tyłu. Właściciele parowych Locomobili często ulepszali swoje pojazdy, dodając lub wymieniając systemy smarowania, kondensatory  i inne urządzenia.

    Bracia Stanleyowie chcąc ominąć kwestie patentowe, które wcześniej sprzedali firmie Locomobile, wymyślili i rozwinęli nowy rodzaj napędu. Silniki były zblokowane bezpośrednio ze skrzynią umieszczoną na tylnej osi pojazdu. Późniejsze modele miały aluminiową obudowę. Miało to sugerować, że jest to samochód z silnikiem palinowym. Jednak brak sprzęgła i klasycznej skrzyni zdradzał samochód z napędem parowym.

    W późniejszych latach bracia Stanleyowie zdecydowali się przenieść kocioł na przednią oś. Przód samochodu przybral wtedy wygląd trumiennego nosa. Jeszcze w 1906 roku Stanley ustanowił rekord największego przyspieszenia na trasie jednej mili (28,2 sekundy). Rekord ten został pobity na samochodzie dopiero w 1911 roku. Wcześniej uczynił to Glenn Curtiss na motocyklu swojej konstrukcji. Zaś rekord szybkości dla samochodu parowego utrzymał się aż do 2009 (!) roku.

    W 1917 roku produkcja wzrosła do aż 500 sztuk. Samochody tej marki były niekiedy przezywane 'Latające dzbanki na herbatę" (Flying teapots).

    Rok później nieoczekiwanie zginął Francis Stanley. Jego brat bliźniak Freelan sprzedał swoje udziały i brata biznesmenowi Prescottowi Warrenowi. Firma weszła wówczas w okres upadku i technicznej stagnacji. Spółka nie oferowała modeli dostatecznie mocnych. Mówiąc dobitniej, żaden z nich nie dawał mocy większej niż 20 KM (15 kW). Konkurencja oferowała znacznie lepsze modele za o wiele niższą cenę. Dla porównania Stanley Steamer 740D z 1924 roku był sprzedawany za 3950 dolarów, podczas gdy Ford T za 500 dolarów (przekładając na dzisiejsze pieniądze: 54357 dolarów i 6881 dolarów). Ponadto pozycję Stanleya podkopał skutecznie fakt coraz większej łatwości uruchamiania samochodów z elektrycznym rozriusznikiem. W przypadku samochodu parowego, trzeba było poczekać, aż się zagotuje woda w kotle.

     Brak skutecznej reklamy, oczekiwania publiczności wobec szybszych samochodów były główną przyczyną ostatecznego zamknięcia bram fabryki w 1924 roku.

     Z ciekawostek, marka ta pojawiła się w filmie "Auta" i "Auta 2". Samochód był pokazany jako Stasieniek, mąż Blaszanej Elżbietki (Ford T). Stanley Steamer (Stasieniek) był swoim własnym pomnikiem przed budynkiem straży pożarnej w Chłodnicy Górskiej. Stasieniek był bowiem założycielem tego miasteczka.

  • 1907stanleysteamerad

  • 1917stanleysteamerad

Simple Image Gallery Extended

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.Basic HTML code is allowed.

Site Info

miejsce, gdzie miłośnicy motoryzacji amerykańskiej znajdą coś dla siebie: zdjęcia, anegdoty, broszury, dane techniczne, humor, przydatne adresy i linki. Bawcie się dobrze!

the place is intended for afficionados of American motoring. You find everything here: photos, anecdotes, brochures, technical data, fun stuff, useful addresses and website links. Have fun!!

Interesting Websites