You are here:Carpedia»History»Independents»1904-1925 Maxwell
Saturday, 30 August 2014 20:07

1904-1925 Maxwell

 

     Marka raczej znana niektórym znawcom motoryzacji. Nazwa pochodzi od jej założyciela, Jonathana Dixona Maxwella, który wcześniej pracował w firmie Oldsmobile, a następnie w Briscoe Brothers Metalworks. Zalożona spółka to zaś Maxwell-Briscoe-Company z siedzibą w Tarrytown w stanie Nowy Jork.

     W 1907 roku, wielki pożar strawił prawie w całości miasto Tarrytown. Z powodu tych wydarzeń firma Maxwell-Briscoe wybudowała inną fabrykę w Castle w stanie Indiana. Była to wówczas największa fabryka samochodowa na świecie. Fabryka ta została później przejęta przez Chryslera (koncern Chryslera posiada prawa do marki Maxwell). Produkowano w niej rozmaite auta koncernu aż do 2004 roku, kiedy to zdecydowano się rozebrać hale produkcyjne.

     Maxwell był jedyną zyskowną firmą w konglomeracie firm motoryzacyjnych: United States Motor Company założonym w 1910 roku.Prezesem nowej firmy był Beniamin Briscoe. Z powodu konfliktu pomiędzy dwoma założycielami, a także porażki finansowej Brusha, firma Maxwell wystąpiła z tego konglomeratu. Z tych wszystkich firm, właśnie tylko Maxwell przetrwał upadek koncernu United States Motor Company (w 1913 roku).

     W tym samym roku aktywa firmy zostały nabyte przez Waltera Flandersa. Flanders przemianował firmę na Maxwell Motor Company, Inc. i przeniósł produkcję do Detroit w stanie Michigan. Pewna liczba maxwelli była produkowana także w Dayton w stanie Ohio.

     W tym okresie Maxwell był w trójce największych producentów samochodów razem z Buickiem i Fordem (mała uwaga, nie używano wówczas pojęcia Wielka Trójka). W roku 1914 Maxwell sprzedał 60,000 swoich pojazdów.

      Firma starała się zaspokajać popyt na tanie samochody. Konkurencja była duża: Ford Model N kosztował 700 dolarów, Brush Runabout - 650, Black - 375, Western Gale Model A - 500,zaś świetnie wykończony Oldsmobile 650. Sukces odniósł też inny producent samochodów marki Success z ceną 250 dolarów. Trzeba jednak nadmienić, że successy były tzw. wysokokołowcami i moda na nie po kilku latach przeminęła.

      Firma oferowała głównie tzw. tourery z miejscami dla pięciu osób. Były one wyposażone w zapłon magneto, elektryczny (!) klakson i elektryczny rozrusznik, światła przednie i innowacyjny zderzak dla ochrony chłodnicy.

     Niedługo potem firma przeinwestowała i w okresie powojennej recesji (1920 rok) popadła w kłopoty wobec niemożności sprzedania połowy produkcji. Wtedy grupa banków zaangażowała W.P. Chryslera dla ratowania firmy. Chrysler zgodził się w zamian za przejęcie firmy. Pod koniec roku 1923 Maxwell połączył się z Chalmersem, który wtedy zakończył produkcję.
 
      W 1925 roku Chrysler założył swoje własne przedsiębiorstwo na bazie Maxwella. Majątek Maxwella został wykupiony przez Chryslera. Firma Maxwell nadal produkowała swoje samochody, tyle że pod nazwą Chryslera. Nowością były też nowe czterocylindrowe silniki. Zaś na rok 1926 zaprezentowano całkowicie nowe chryslery. Zaś dotychczasowe maxwelle posłużyły za bazę pierwszych aut marki Plymouth.

      Z ciekawostek trzeba wspomnieć o filmie z 1920 roku pod tytułem "Ciągle coś nowego" (Something New), gdzie zagrali Nell Shipman i Bert Van Tuyle. Uciekali oni wówczas przez zgrają meksykańskich bandziorów przez pustkowia na samochodzie marki Maxwell. Ten wytrzymaly samochód pokonywał wyboje, wertepy, uskoki i inne nierówności terenu, omijając kaktusy, głazy itp. Samochód był główną gwiazdą tego filmu.

      Ponadto marka Maxwell nieodmiennie się wiąże z amerykańskim komikiem Jackiem Bennym, kóry przez wiele lat jeździł swoim maxwellem z 1916 roku (Model 25). Aktor był bowiem za skąpy, by odżałować trochę dolarów na nowy samochód. Benny używał swojego samochodu niemal do swojej śmierci w 1974 roku. Samochód wielokrotnie występował wraz z właścicielem na pokazach, filmach i innych uroczystościach. Maxwell Benny'ego nadal był sprawny, choć nieco już sfatygowany wiekiem. Później maxwell ten stał w garażach Universal Studios. Kilka lat temu został odkupiony i odrestaurowany przez kalifornijskiego kolekcjonera.

  • 1906maxwellad

  • 1909maxwellad

  • 1911maxwellad

  • 1912maxwellad

  • 1915maxwellad

  • 1916maxwellad

  • 1920maxwellad

  • colormaxwell

  • maxwell

Simple Image Gallery Extended

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.Basic HTML code is allowed.

Site Info

miejsce, gdzie miłośnicy motoryzacji amerykańskiej znajdą coś dla siebie: zdjęcia, anegdoty, broszury, dane techniczne, humor, przydatne adresy i linki. Bawcie się dobrze!

the place is intended for afficionados of American motoring. You find everything here: photos, anecdotes, brochures, technical data, fun stuff, useful addresses and website links. Have fun!!

Interesting Websites