You are here:Carpedia»History»Independents»1901-1926 Apperson
Monday, 07 April 2014 20:48

1901-1926 Apperson

 

    Spółkę założyli bracia Edgar i Elmer Appersonowie z powodu nieporozumień w kierowaniu firmą Haynes-Apperson.
 
    Firma oferowała swoje automobile z rzędowymi silnikami czterocylindrowymi o mocy 40 KM, skrzynią 4-biegową i nadwoziami touring. Samochody takie mogły pomieścić sześć osób. Za przyjemność jazdy takimi appersonami trzeba było zapłacić niebagatelne 6000 dolarów. Samochód taki ze stalową ramą był dosyć ciężki, ważył bowiem 1270 kg (2800 funtów). Rozstaw osi wynosił 96 cale.
 
   Nowością były światła elektryczne, zamiast stosowanych ówcześnie gazowych. Inną nowinką była nowoczesna chłodnica o budowie komórkowej.
 
   Dla mniej zasobnych była przewidziana możliwość kupna tańszego i lżejszego automobilu z silnikiem o mocy 25 KM. Samochodzik z nadwoziem runabout ważył 816 kg (1800 funtów) i kosztował 3500 dolarów.
 
    W roku 1906 firma wypuściła nowy model z nadwoziem speedster przezwany szybko "zajączkiem" (Jack Rabbit). Zwiększono moc silnika do 60 KM i żądano za niego 5000 dolarów. Ten model był ciągle rozwijany i doczekał się wersji z silnikami sześciocylindrowymi i widlastą ósemką (w 1914 roku).
 
    Natomiast w roku 1916 spółka zaanonsowała produkcję tzw. "Roadplane". Nie był to konkretny model, lecz marketingowe określenie rodzaju samochodu wymyślone przez Elmera Appersona wobec nadwozi "Chummy roadster" i "Touring". Ba, nawet zgłosił taką nazwę w urzędzie patentowym. Roadplane były produkowane z silnikami sześcio- i ośmiocylindrowymi.
 
    W następnym roku ukazał się zaś model Silver-Apperson, zaprojektowany przez samego Conovera T.Silvera. W 1919 roku ten model sprzedawano jako "jubileuszowy" z okazji 18-tki firmy (Anniversary). Model z nadwoziem sedan był napędzany sześciocylindrowym silnikiem o pojemności 197 cali sześciennych (3243 ccm) lub mocniejszym ośmiocylindrowym silnikiem firmy Lycoming (wprowadzonym w 1924 roku).
 
    W połowie lat 20-tych firmom Apperson i Haynes zaczęło ubywać klienteli. Nie pomogły rozmaite ulepszenia techniczne, między innymi wprowadzenie hamulców na wszystkie cztery koła i w 1926 roku działalność firmy Apperson została definitywnie zakończona.
 
Apperson cars' index
 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.Basic HTML code is allowed.

Site Info

miejsce, gdzie miłośnicy motoryzacji amerykańskiej znajdą coś dla siebie: zdjęcia, anegdoty, broszury, dane techniczne, humor, przydatne adresy i linki. Bawcie się dobrze!

the place is intended for afficionados of American motoring. You find everything here: photos, anecdotes, brochures, technical data, fun stuff, useful addresses and website links. Have fun!!

Interesting Websites