You are here:Carpedia»History»Chrysler Corporation»Fargo»1913-1922 & 1928-1972 Fargo
Saturday, 15 February 2014 20:25

1913-1922 & 1928-1972 Fargo

 Fargo 1913-22 i 1928-36

 
     Ciężarówki i pikapy Fargo są jedyne w swoim rodzaju. Chociaż marka była znana na całym świecie, to jednak narodziła się poza obrębem koncernu Chryslera. W okresie 1913 do 1922 roku firma Fargo Motor Car Company z siedzibą w Chicago zajmowała się produkcją ciężarówek Fargo. Chociaż firma nie przetrwała, to jednak marka zapisała się wielkimi zgłoskami w historii motoryzacji.
 
    W roku 1928, kiedy to powstały marki Plymouth i De Soto, szefostwo koncernu Chrysler Corporation stworzyło spółkę Fargo Motor Corporation w celu produkcji i sprzedawania aut ciężarowych i dostawczych.
 
    W jakich okolicznościach powstała nazwa "Fargo", jest dziś sporną kwestią. Nazwa kojarzy się z przygodą Starego Zachodu, z mitem kowboja, dla którego nie istniało słowo niemożliwe.
 
    Firma Fargo natychmiast zaczęła produkcję dwóch serii aut dostawczych. Lżejszy pojazd - nazywany "Paczką" - bazował na modelu Plymoutha Q. Drugi - nazywany "Kliper" - był budowany na podwoziu Chryslera 65. Oba pojazdy były budowane z mieszanki wielu części i podzespołów stosowanych u Plymoutha, De Soto i Chryslera.
 
    W roku 1930 czterocylindrowy silnik Plymoutha instalowany w "Paczce" zastąpiono sześciocylindrowym agregatem De Soto, poza tym wprowadzono nową serię modeli "Freighter". Te ostatnie modele były budowane na częściach pojazdów koncernu Chryslera oraz były napędzane czterocylindrowym silnikiem Plymoutha, a później sześciocylindrowym motorem De Soto.
 
    Wkrótce firma Fargo oferowała imponującą flotyllę modeli, począwszy od lekkich furgonów kurierskich na ciężkich dostawczakach i ciężarówkach oraz odmianach traktora skończywszy.
 
    Ledwo po zdecydowaniu o budowie Fargo Motor Corporation, Chrysler stanął ponownie przed wielką szansą, mianowicie możliwością przejęcia spółki braci Dodge, Dodge Brothers Company. Po nabyciu firmy Dodge, firma Chrysler nie tylko urosła na wielkości kilka razy, ale miała także nie jedną, lecz trzy linie modeli ciężarówek i dostawczaków.
 
    Od 1921 roku firma Dodge była wyłącznym producentem i sprzedawcą spółki Graham Brothers Trucks. Spółka oferowała pod swoją nazwą średnie i ciężkie ciężarówki, zaś lżejsze Grahamy ukazywały się na rynku jako Dodge. Koncern Chryslera znalazł łatwo drogę, by skreślić nazwę "Graham Brothers" na masce. Toteż bracia Grahamowie później zrezygnowali z pracy w zarządzie Dodge'a, tak więc nie było już żadnego powodu, by utrzymywać nazwę swego konkurenta. Poza tym nazwa Dodge była bardziej rozpoznawalna wśród klientów. Tak więc firma Dodge Brothers oferowała pełną gamę modeli równolegle do Fargo. Było małą niespodzianką, że Dodge bardziej znany wyprzedził Fargo w sprzedaży.
 
    Chrysler był w stanie utrzymywać dwie równoległe serie modeli ciężarówek, jednak ekonomiczna recesja Wielkiego Kryzysu przesądziła o końcu słabo sprzedających się Fargo. Amerykańska produkcja Fargo została przerwana pod koniec roku 1930 po wyprodukowaniu 7680 sztuk od czasu debiutu i spółka Fargo Motor Corporation przestała istnieć po dwóch latach działalności.
 
    W wielu firmach był to zazwyczaj koniec, lecz nie w spółkach Chryslera. Marka Fargo została zachowana i Chrysler używał nazwy Fargo na cężarówkach produkowanych z myślą o eksporcie. Przykładowo w Turcji można było kupić ciężarówkę Dodge'a ze znaczkiem Fargo. Dla jasności trzeba wspomnieć, że wszystkie trucki Fargo sprzedawane w Kanadzie były budowane w kanadyjskich fabrykach Chryslera. Zaś trucki Fargo budowane w amerykańskich fabrykach z przeznaczeniem na eksport były wysyłane do innych krajów z wyjątkiem Kanady.
 
    W okresie 1933-35 zbudowano przykładowo w Detroit 3500 sztuk półtoratonowych trucków Fargo z przeznaczeniem na eksport. Pierwsze amerykańskie trucki Fargo z przeznaczeniem na eksport pojawiły się w 1933 roku i były dostępne jedynie w postaci półtoratonowej ciężarówki. W roku 1935, kiedy to wypuszczono serię ciężarówek Plymoutha na rynek amerykański, koncern Chryslera zdecydował, że kanadyjscy dilerzy Plymoutha potrzebują modelu ciężarówki w celu pełnej oferty sprzedaży. Fargo było właściwie modelem Dodga z niektórymi podzespołami Plymoutha, jednak ze swoim ornamentem z motywem globu ziemskiego. Fargo zachowało swą tożsamość także poprzez unikalny gril chłodnicy i inne różnice stylistyczne nadwozia.
 
    Firma Chrysler Corporation of Canada wraz z chwilą powstania rosła tak jak jej południowy sąsiad. Jednak mając przed sobą populację wielkości jednej dzisiątej w porównaniu z populacją w Stanach, kanadyjski oddział Chryslera nie mógł dysponować porównywalnym potencjałem. Kanadyjski oddział koncernu Chryslera opierał się na dwóch dywizjach "Chrysler-Plymouth" i "Dodge-DeSoto", w przeciwieństwie do amerykańskiego odpowiednika, gdzie marka miała swoją dywizję w koncernie Chryslera. Z uwagi na duże odległości pomiędzy poszczególnymi dilerami, zwłaszcza na prerii i w tundrze, potencjał rynku ciężarówek nie został wykorzystany do końca.
 
    Chociaż zdecydowano o budowie nowej serii ciężarówek, to jednak kwestia krążyła wokół nazwy marki. Długo się zastanawiano nad nazwą Plymouth w przypadku lekkich ciężarówek i pikapów, a później ciężarówek średniej wielkości i heavy-duty. Rozważano nawet zamianę nazwy Fargo na bardziej kanadyjską jak McLeod, MacKenzie czy nawet Fraser, to jednak koniec końców postanowiono utrzymać nazwę Fargo. Duży udział miał w tym Joe Fields, wiceprezes Chryslera.
 
    Tak więc, Fargo nigdy całkowicie nie zastąpił ciężarówek Dodge'a w Kanadzie. W latach 1936-1972 koncern Chryslera oferował w Kanadzie dwie równoległe serie ciężarówek i pikapów: Dodge'a, sprzedawanego przez dilerów Dodge'a i De Soto oraz Fargo, sprzedawanego przez dilerów Chryslera i Plymoutha. Kanadyjskie Fargo były dostępne w roku 1936 jako 0.5-, 1-, 1.5-, 2- and 3-tonowe ciężarówki. Rozwijano nadal działalność eksportową amerykańskiego Fargo, choć 3-tonowa ciężarówka ze znaczkiem Fargo ukazał się dopiero w roku 1937. W roku 1939 oferowano w Kanadzie także 4-tonową ciężarówkę, która jednak była produkowana w Stanach. Wkrótce stało się normą, że ciężarówki większe niż 3-tonowe a przede wszystkim model T-137 Power, były produkowane w Detroit i następnie importowane przez kanadyjskie oddziały Fargo.
 
     Chrysler przestał sprzedawać ciężarówki i pikapy w Stanach, jednak utrzymał produkcję i sprzedaż w Kanadzie aż do roku 1972. W późniejszym okresie marka doczekała się osławionej inżynierii znaczkowej, między innymi w Argentynie, Finlandii, Australii i Indiach. W niektórych krajach europejskich samochody te były sprzedawane również pod markami Commer, Dodge i De Soto. Produkowano je w brytyjskiej fabryce Chryslera w miasteczku Kew. 

    Marka Fargo nadal istnieje w Turcji, gdzie nadal są produkowane ciężarówki Fargo i De Soto przez spółkę Askam, które jednak nie mają żadnych technicznych ani biznesowych związków z macierzystym koncernem Chryslera.

1929

 

 • 1929fargopacketpaneltruck

 • 1929fargopacketpaneltruckexport

Simple Image Gallery Extended

1948

 • 1948fargotruck

 • 1948fargotruck1

 • 1948fargotruck2

 • 1948fargotruck3

Simple Image Gallery Extended

1952

 • 1952fargo

 • 1952fargo1

 • 1952fargo2

Simple Image Gallery Extended

1953

 • 1953fargo

 • 1953fargo1

Simple Image Gallery Extended

Other Years

 • 1941fargotruckoldcaradvertisingcom

 • 1942fargostaketruck

 • 1949fargostaketruck

 • 1950fargostaketruck

 • 1951fargostaketruck

 • 1954fargo

 • 1961fargo

 • 1965fargo

 • 1972fargo

Simple Image Gallery Extended

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.Basic HTML code is allowed.

Site Info

miejsce, gdzie miłośnicy motoryzacji amerykańskiej znajdą coś dla siebie: zdjęcia, anegdoty, broszury, dane techniczne, humor, przydatne adresy i linki. Bawcie się dobrze!

the place is intended for afficionados of American motoring. You find everything here: photos, anecdotes, brochures, technical data, fun stuff, useful addresses and website links. Have fun!!

Interesting Websites