Comments

You are here:American Cars»Cars' Index»A»AMC»AMC Dream Cars»1967 AMC Amitron
Thursday, 04 September 2014 20:35

1967 AMC Amitron

WISCONSIN, USA

Car Story

 

    Był to jeden z najbardziej obiecujących pomysłów na samochodzik elektryczny z lat 60-tych. Był to pomysł na trzyosobowy miejski samochodzik. Koncern AMC poczynił wielki wysiłek, by Amitron był o wiele atrakcyjniejszy niż konkurenci.
  
    Ówczesny prezes AMC, Roy Chapin junior, przyznał, że Amitron mógłby wyeliminować wiele problemów związanych z elektrycznymi samochodami. Zestaw dwóch baterii niklowo-kadmowych o wadze 11 kilogramów i dwóch baterii litowych o wadze 34 kilogramów dawaly moc rzędu 331 kilowatogodzin na kilogram i pozwalały na zasięg 150 mil (241 km) przy prędkości 50 mil na godzinę (80 km/h).
 
     Był to ogromny skok naprzód, jesli się uwzględni ówczesne baterie ołowiowo-kwasowe. Inżynierowie AMC wybrali specjalnie lit do Amitrona, gdyż był "wysoce reaktywny i miał duży potencjał eletromotoryzacyjny". Ponadto nie bez znaczenia była całkowita waga takiej baterii litowej - 91 kg, podczas gdy należaloby uzyskac podobny ekwiwalent z baterii olowiowych, to zestaw takich baterii musialby ważyć prawie tonę (907 kg).
 
     Baterie też były tak zaprojektowane, że podczas hamowania mogły odzyskiwać część energii ładując ponownie akumulatory.
 
     Zaś karoseria była tak zaprojektowana, by zmniejszyć opory powietrza i toczenia oraz wagę samochodu.
 
    Całkowita długość tego samochodu wynosiła tylko 85 cali (2159 mm).
 
    Amitron został dobrze przyjęty przez publiczność, a AMC i banki zapaliły się początkowo do pomysłu finansowania wdrażania i produkcji samochodu, to jednak Amitron nie wyszedł poza etap prototypu.Przeważył tu przede wszystkim wysoki koszt technologii takiej baterii litowej. To było w roku 1967!
 
     Wygląd amitrona znalazł później odzwierciedlenie w seryjnym samochodzie AMC Pacerze.Czasem określa się Amitrona jako mini Pacera. Natomiast krótko ścięty tył znalazł się później w seryjnym modelu Gremlin.
 
      W roku 1977 koncern AMC przedstawił podobny pojazd nazwany Electron.
Idea odzyskiwania energii podczas hamowania została potem rozwinięta i skomercjalizowana przez GM i Forda oraz japońskich producentów aut.
 
     Najczęściej powtarzające się przymiotniki wobec Amitrona to gorący, seksowny, ładny, praktyczny". A mowa przecież o samochodzie sprzed blisko półwiecza (!).

1 comment

  • Comment Link Andrew Thursday, 04 September 2014 21:51 posted by Andrew

    Inżynierowie AMC byli genialni!
    AMC engineeers were genial!

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.Basic HTML code is allowed.

Interesting Websites