Comments

You are here:American Cars»Cars' Index»Storm»1954 Storm
Monday, 04 August 2014 19:10

1954 Storm

Car Biography

 

     Pomysłodawcą tego niezwykłego samochodu był Fred Zeder junior, który był inżynierem w koncernie Chryslera. W jego zamyśle samochód miał być konkurentem dla Chevroleta Corvetty czy Forda Thunderbirda. Zeder widział w Z-250 muscle cara z europejskim smakiem. Niestety ludzie z Chryslera nie zdecydowali się w porę na jednoznaczną odpowiedź. Przyczyn było kilka (intrygi firmowe, kłopoty finansowe). Ponadto Storm Z-250 miał już konkurenta na swoim podwórku, był nim Chrysler Falcon.

     Z-250 został zbudowany kosztem 6,500 ówczesnych dolarów (!) w przeciągu 90 dni. By zachować małą wagę, nadwozie zostało zbudowane z aluminium. Zaś za silnik posłużył 260-konny silnik Hemi wzięty od Dodge'a pickupa. Agregat ten był w stanie rozpędzić Z-250 do 60 mil w ciągu 7,5 sekundy, zaś ćwierć mili osiągał w 14,7 sekundy. Samochód ten był wyprodukowany niestety tylko w jednym jedynym egzemplarzu.

     Fred Zeder junior przekazał swoje dzieło swojemu bratu, Jimowi, w celu jego oszacowania. Jako że drogowe testy nigdy nie nastapiły, Z-250 stał sobie spokojnie w garażu rodziny Zederów, stając się powoli zapomnianą ciekawostką motoryzacyjną.

     Odnaleziony i odrestaurowany, jest teraz częścią kolekcji w kalifornijskim Petersen Auto Museum.

     Przytoczone tu zdjęcia pochodzą z internetu.

  • storm54a
  • storm54b
  • storm54c
  • storm54d

Simple Image Gallery Extended

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.Basic HTML code is allowed.

Interesting Websites